eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePowiększa się liczba rachunków maklerskich

Powiększa się liczba rachunków maklerskich

2010-01-19 13:50

Powiększa się liczba rachunków maklerskich

© fot. mat. prasowe

Raport Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) wykazał, że 2009 rok zakończył się znacznie wyższą liczbą rachunków maklerskich niż rok wcześniej. Czyżby Giełda Papierów Wartościowych powoli stawała się coraz popularniejszym "miejscem spotkań"?

Przeczytaj także: Rachunki maklerskie: jak wybrać najlepszy?

Zgodnie z komunikatem KDPW, pod koniec 2009 roku funkcjonowało ponad 1,13 mln rachunków papierów wartościowych, co oznacza wzrost o ok. 100 tys. w porównaniu do roku wcześniej (wzrost o ok. 9,7 proc.). Jak zapowiada Krajowy Depozyt, jest to jeden z najlepszych wyników od kilku lat, pomimo stosunkowo wysokiego ryzyka na rynku giełdowym. Raport KDPW mówi również o atrakcyjnych wycenach zarówno notowanych jak debiutujących w minionym roku spółek. Należy jednak wspomnieć, że w dużej mierze koniunkturę domom maklerskim nakręcił debiut Polskiej Grupy Energetycznej SA (PGE), przed którym ilość zakładanych rachunków maklerskich rosła w tempie wręcz geometrycznym.

Na przestrzeni lat Polacy coraz chętniej lokowali swój kapitał na polskim rynku kapitałowym, co z pewnością nie odbyło się bez wkładu Giełdy Papierów Wartościowych, Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego, które aktywnie promowały rynek kapitałowy, uwypuklając jednakże wszelkie ryzyko związane z inwestowaniem swoich pieniędzy na giełdzie. Wzrost ilości rachunków maklerskich w Polsce został zaprezentowany na poniższym wykresie:

fot. mat. prasowe

W minionym roku, to nie grudzień był jednak rekordowym miesiącem pod względem ilości rachunków maklerskich a listopad, gdy debiutowało PGE. Wówczas Polacy byli w posiadaniu nieco ponad 1,149 mln rachunków maklerskich. Prawdopodobnie na taki obrót sprawy złożyły się zeszłoroczne statystyki polskiego parkietu, bowiem to właśnie GPW była liderem Europy Środkowo-Wschodniej, zarówno pod względem debiutów jak i skumulowanych obrotów, wyprzedzając odwieczną rywalkę z Wiednia.

Warto jednak nadmienić, że statystycznie tylko co czwarty rachunek papierów wartościowych jest aktywny, gdyż nie wszyscy uczestnicy rynku giełdowego są aktywnymi inwestorami. To jest ważna informacja dla domów maklerskich, które największe prowizje zarabiają od ilości transakcji, a nie samego faktu prowadzenia konta. Domy maklerskie, które posiadają największy udział w rynku to:
  • Centralny Dom Maklerski PEKAO SA (wzrost o ok. 44 tys. rachunków w stosunku do roku poprzedniego)
  • Dom Inwestycyjny BRE (wzrost o 34,5 tys. rachunków)
  • Biuro Maklerskie Alior (wzrost o 11,2 tys. rachunków)
W przypadku Aliora, nastąpił największy procentowy wzrost udziału w rynku usług maklerskich. Spowodowane jest to jednak faktem fazy rozwoju w jakim znajduje się ta grupa kapitałowa. Warto jednak wspomnieć, że na początku stycznia minionego roku, BM Aliora prowadziło jedynie 500 rachunków, zatem wzrost do łącznej liczby 11,7 tys. należy rozpatrywać jako olbrzymi sukces.

Prym lidera wciąż wiedzie CDM Pekao, który łącznie prowadzi 201 824 konta maklerskie. Na drugim miejscu uplasował się DI BRE, z 194 089 rachunkami oraz DM Pekao, który posiada 158 554 rachunki.

Pomimo wzrostu rachunków maklerskich, aktywność inwestorów wciąż nie przekłada się na wolumen i obroty na giełdzie. Wydaje się, że potężny zastrzyk świeżej gotówki powinien napłynąć na polską giełdę w związku z polepszeniem koniunktury, jednakże jak pokazują statystyki, w giełdowym handlu wciąż nie dzieję się tyle ile działo się podczas szczytu hossy giełdowej w latach 2006-2007 roku. Należy jednak zwrócić uwagę, że w podobnie jak podczas początku poprzedniej hossy giełdowej obroty wcale nie były znaczne, dopiero po czasie wzrastały, zachęcając coraz więcej uczestników do zawierania transakcji.

Statystycznie sytuacja inwestorów indywidualnych na polskim rynku giełdowym z roku na rok się poprawia do czego z pewnością przyczyniły się polskie instytucje finansowe. Wzrost ilości rachunków maklerskich świadczy o zwiększonym zainteresowaniu się giełdą i instrumentami o wyższym ryzyku niż depozyt bankowy. Jednakże pomimo dynamicznego wzrostu inwestycji indywidualnych, na rynku giełdowym zawsze dominować będą instytucje (polskie i zagraniczne), których udział w rynku, zarówno historycznie jak i obecnie dominujący. Jak dalej potoczą się losy inwestorów indywidualnych? Czas jak zwykle wszystko zweryfikuje.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: