Wartość płatności kartami Visa wzrosła
2010-01-22 13:17
Przeczytaj także: Karty przedpłacone Visa popularniejsze
Dane finansowe
Łączne ubiegłoroczne przychody Visa Europe – działającego po kosztach i nie nastawionego na zysk stowarzyszenia instytucji członkowskich – wyniosły 709 mln euro, wzrastając o 5% w stosunku do 2008 r. Dochód przed opodatkowaniem – na poziomie 54 mln euro – przeznaczony został na wzmocnienie kapitałów i rezerw, których wartość wzrosła do 503 mln euro.
Liczba transakcji bezgotówkowych zawartych w Polsce przy pomocy kart Visa wydanych przez polskie banki przekroczyła w okresie X’2008-IX’2009 poziom 450 milionów, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedzającego roku obrachunkowego o 23%. Płatności kartami Visa pod względem liczby rosły przy tym trzykrotnie szybciej, niż liczba wypłat z bankomatów. W tym samym okresie łączna wartość płatności dokonanych kartami Visa zwiększyła się o 16,2%, do równowartości 11,6 mld euro. Z kolei całkowita liczba transakcji dokonanych kartami Visa, łącznie z wypłatami z bankomatu, osiągnęła w omawianym okresie 924,7 mln, zaś łączna wartość transakcji przekroczyła 48,2 mld euro. Na koniec września 2009 r. liczba kart Visa wydanych w Polsce zwiększyła się do 21,8 mln, co plasuje Polskę na szóstym miejscu w Europie.
„Polska, która w Europie najlepiej radziła sobie ze spowolnieniem gospodarczym, jest także wiodącym krajem w grupie dużych rynków i krajem, w którym system Visa rozwijał się w minionym roku najszybciej. Takie wskaźniki, jak trzykrotnie szybszy wzrost płatności kartami Visa niż wypłat gotówki z bankomatów dobrze rokują dalszemu, szybkiemu rozwojowi obrotu bezgotówkowego, ze wszystkimi korzyściami, jakie niesie on dla całej gospodarki” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.
Realizując cel, którym jest rozwój obrotu bezgotówkowego, organizacja Visa wspólnie z bankami członkowskimi podejmowała wiele działań zarówno w sferze marketingowej i edukacyjnej, jak i w zakresie oferowanych produktów i usług. Wiele z tych działań było nakierowanych na zastąpienie wypłat gotówki z bankomatów płatnościami przy użyciu kart debetowych, w przypadku których łączna wartość płatności w ostatnim roku obrachunkowym zwiększyła się o ponad 20%, wobec ponad 11% w przypadku kart kredytowych. Przykładami mogą tu być prace nad rozwojem sieci akceptacji, rozwój kart przedpłaconych czy też rozwój usługi Visa cash back. Z kolei w sferze kart kredytowych prowadzone były, w różnej formie, działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości i podnoszenie poziomu wiedzy, kierowane zarówno do użytkowników kart, jak i do pracowników banków wydających karty.
Organizacja Visa Europe położyła w ubiegłym roku w Polsce nacisk również na promowanie nowych technologii, które mają sprzyjać rozwojowi płatności bezgotówkowych, korzystnych – co potwierdzają różne badania – dla całej gospodarki. Takim rozwiązaniem jest funkcja zbliżeniowa Visa payWave, która umożliwia realizowania płatności kartą za drobne zakupy, tj. w sektorze zdominowanym obecnie przez gotówkę. Na koniec grudnia br. zostało wydanych ponad 120 tys. Kart zbliżeniowych Visa payWave, których emitentem jest Bank Zachodni WBK.
Do wydania swoich kart Visa z dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave przygotowuje się 7 kolejnych banków członkowskich Visa, w tym PKO Bank Polski, który ogłosił, że wyda docelowo ponad 6 milionów kart Visa payWave. PKO BP podjął decyzję, że wymieni wszystkie swoje debetowe karty Visa wydawane dotychczas klientom indywidualnym w technologii paska magnetycznego na karty Visa z mikroprocesorem i dodatkową funkcją zbliżeniową ułatwiającą dokonywanie drobnych płatności.
Organizacja Visa Europe prowadzi w Polsce prace dotyczące pilotażu płatności dokonywanych z użyciem komórki. Programy płatności mobilnych, łączących zalety kart zbliżeniowych z powszechnością korzystania z telefonów komórkowych są intensywnie wdrażane przez Visa Europe. Obecnie takie programy pilotażowe są prowadzone w czterech krajach w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, z udziałem banków, operatorów komórkowych i innych partnerów. Właśnie telefonem z zainstalowaną aplikacją Visa payWave, który normalnie jest wykorzystywany w Londynie, została w czerwcu 2009 r. dokonana pierwsza w Polsce transakcja mobilna Visa.
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl