Rynki akcji wchodzą w dłuższy okres korekty?
2010-01-26 12:28
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Kontynuacja korekty na rynkach światowych wpływa negatywnie na sentyment do walut z rynków wschodzących. Przekłada się to również na złotego, który od rana znajduje się pod presją sprzedających. Osłabiają się rówież forint i korona czeska, ale w mniejszym stopniu niż złoty. Najbliższym oporem technicznym na EURPLN będzie stefa 4,1150-4,12. Jej przebicie powinno doprowadzić do przyspieszenia ruchu wzrostowego. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej okazały się lepsze od oczekiwań, ale nie wpłynęło to znacząco na notowania złotego. Popołudniu poznamy decyzję RPP o poziomie stóp procentowych. Rynek spodziewa się utrzymania stóp na obecnych poziomach.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Zwiększenie awersji do ryzyka w wyniku piątkowego załamania rynków akcji wpływa pozytwnie na sentyment do walut carry, czyli do dolara i jena. Silne spadki trwają na dolarze australijskim i nowozelandzkim w relacji do jena i dolara. Na eurodolarze trwa konsolidacja w trwającym do kilku dni zakresie. Niepewność na rynku zwiększa perspektywa publikacji danych o dynamice PKB w IV w USA. Notowania eurodolara pozostaną najprawdopodobniej w zakresie w oczekiwaniu na piątkowe dane. Publikacja dzisiejszych danych o zaufaniu konsumentów Conference Board może wywołać większy impuls. Najbliższym oporem będzie 1,4240. Wsparciem będą okolice 1,40.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Dane PKB z Wielkiej Brytanii okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Wobec ogólnej atmosfery sprzyjającej notowaniom dolara, reakcja rynku na dane była bardzo gwałtowna. W rezultacie funtdolar spadł w okolice 1,6120, nieco powyżej zniesienia fibo 61,80% przy 1,6110. W przypadku przebicia tego poziomu rynek powinien kontynuować trend osłabienia funta w relacji do dolara w kierunku minimów z przełomu grudnia i stycznia. Impulsem do kontynuacji ruchu spadkowego mogą być dzisiejsze dane o zaufaniu konsumentów Conference Board.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Dzisiaj rano agencja ratingowa S&P obniżyła perspektywę ratingu dla japońskich obligacji do negatywnej ze stabilnej. Jen chwilowo gwałtownie się osłabił,ale ta tendencja została szybko zanegowana. Największą presję spadkową widać na parach AUDJPY i NZDJPY. W piątek publikowane raporty z utrzymywanych pozycji na Tokyo Financial Exchange wykazały rekordowe pozycje krótkie w jenach na rachunkach z marginem. Najbliższym wsparciem na USDJPY będzie 50% zniesienie fibo przy 89,28. Oporem będzie dzisiejsze maksimum przy 90,50.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.