Dziś dynamika PKB USA za IV kwartał
2010-01-29 11:17
© fot. mat. prasowe
Dolar najmocniejszy względem euro od 7 miesięcy, S&P 500 najniżej od 3 miesięcy, rentowność krótkoterminowych bonów USA poniżej zera. Mówiąc krótko - inwestorzy przypomnieli sobie pojęcie ryzyka.
Przeczytaj także: USA: Ben Bernanke pozostanie szefem Fed
Dwie wielkie spółki technologiczne - Amazon.com oraz Microsoft zaskoczyły analityków wynikami kwartalnymi. W obu przypadkach wynikało to głównie z dynamicznego wzrostu sprzedaży nowych produktów: Microsoft niedawno zaktualizował system operacyjny Windows, natomiast Amazon zwiększył zysk netto o ponad 70 proc., a sprzedaż o ponad 40 proc. Dzięki wielkiemu rozwojowi segmentu e-książek. Zgodnie z oczekiwaniami dotychczasowy przewodniczący Fed, Ben Bernanke, został wybrany przez senat na drugą kadencję (stosunkiem głosów 70/30).Okazało się, że to zdecydowanie za mało, by skłonić inwestorów do powrotu do tandemu, który przez wiele tygodni był dominującym schematem rynkowym, tzn. "sprzedaj dolary, kupuj ryzyko". Indeks S&P 500 po spadku o ponad 1 proc. kończył czwartkową sesję najniżej od trzech miesięcy, a wyprzedaż euro na skutek spadku zaufania przełożyła się na umocnienie dolara do poziomów obserwowanych ostatni raz 7 miesięcy temu. W piątek rano euro kosztowało 1,391 USD oraz 4,07 PLN.
O tym, że kapitał ucieka do aktywów wolnych od ryzyka może świadczyć również fakt, że w przeprowadzone w tym tygodniu emisje amerykańskich obligacji spotkały się z ponadprzeciętnym popytem, a w czwartek rentowność jednomiesięcznych bonów spadła poniżej zera, co oznacza, że inwestorzy w zamian za przechowanie pieniędzy na krótki okres godzą się już nie tylko zrezygnować z odsetek, ale nawet dopłacić ze swojej kieszeni. Z kolei premia za ryzyko posiadania greckich obligacji (liczona jako różnica rentowności obligacji greckich i niemieckich) nie przestaje skokowo rosnąć i właśnie przekroczyła 400 punktów bazowych.
W piątek inwestorzy czekają na szereg bardzo ważnych informacji. Dynamika PKB Stanów Zjednoczonych w IV kw. 2009 r. według analityków miała wynieść ok. 4,5 proc., a bezrobocie w strefie euro prawdopodobnie wzrosło do 10,1 proc.
fot. mat. prasowe
Bardziej dociekliwi inwestorzy śledzić będą również odczyt chicagowskiego indeksu PMI, aby ocenić, czy nastroje przedsiębiorców przestają się poprawiać podobnie jak np. w Japonii, gdzie w styczniu wskaźnik PMI spadł z 53,2 pkt. do 52,5 pkt.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce