Oszczędzanie: jak zdobyć pierwszy milion?
2010-02-06 01:10
Przeczytaj także: 5 pomysłów na to, w co inwestować, żeby wygrać z inflacją
fot. mat. prasowe
Tyle lat zajmie nam uzbieranie 1 mln zł odkładając co miesiąc 500 zł
Jak skrócić sobie drogę do miliona?
Multifund.pl wskazuje, że istnieje też kilka sposobów by skrócić sobie drogę do pierwszego miliona z przedstawionych w powyższym przykładzie 28 lat i 9 miesięcy:
- zwiększ odkładaną co miesiąc kwotę – niby oczywiste, ale by z tego skorzystać musielibyśmy ograniczyć swoje dotychczasowe wydatki chyba, że nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie, pozwalając na zwiększenie odkładanej kwoty
- zwiększ zyskowność inwestycji – też oczywiste, ale znacznie trudniejsze do wykonania i w dodatku tylko w części zależne od nas samych. Możemy bowiem wybrać fundusz, ale wpływu na jego wyniki już nie mamy. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyników, możemy go zmienić, ale gwarancji, że będzie lepszy od poprzedniego nie mamy. Warto jednak obserwować jak radzą sobie fundusze z naszymi oszczędnościami, zarówno podczas dobrej, jak i złej koniunktury na rynkach.
- uważaj na podatki - a właściwie sytuacje, w którym powstaje obowiązek jego zapłacenia. W przypadku funduszy, gdy kończymy naszą inwestycję sprzedając jednostki funduszu, nasze zyski zostaną pomniejszone o 19-proc. podatek. Inwestując w fundusze można jednak odsunąć moment zapłacenia podatku w czasie (fundusze parasolowe) lub pod pewnymi warunkami w ogóle go uniknąć.
Odpowiedź brzmi: tyle, ile będziemy mogli za niego kupić. Milion dziś nie będzie jednak tym samym milionem za ileś tam lat. Inflacja czyli rosnące w gospodarce ceny będą powodowały, że za te same pieniądze dostaniemy już mniej. W rzeczywistości nasze pieniądze, o ile nie będą bezczynnie leżały w skarpecie, mają spore szanse rosnąć znacznie szybciej niż inflacja. Ponadto zmieniające się przez lata, podobnie jak ceny, pensje pozwolą nam z czasem odkładać coraz więcej, co w ostatecznym rozrachunku przybliży nas do miliona. Jest jeszcze druga różnica w milionie teraz, a tym w przyszłości - dziś bowiem możemy sobie o nim pomarzyć, a odkładając i zarazem inwestując ten przyszły prędzej czy później będzie w naszym zasięgu - podsumowują eksperci z Multifund.pl.
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl