TFI: wartość aktywów netto I 2010
2010-02-09 13:26
Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto XII 2009
Najwyższą dynamikę Analizy Online i IZFiA odnotowały w przypadku rozwiązań inwestycyjnych należących do grup uznawanych za najmniej ryzykowne - funduszy pieniężnych i gotówkowych (+6,5%) oraz funduszy dłużnych (+6,3%). W przypadku tego drugiego segmentu szczególnie dobrze zachowały się fundusze, których możliwości inwestycyjne rozciągają się poza krajowe papiery, choć nie zawsze owa możliwość jest przez zarządzających wykorzystywana. W obu przypadkach kluczem do wzrostu aktywów w tempie przewyższającym rynkową średnią był napływ nowych środków od klientów, który według szacunków Analiz Online i IZFiA w obu wymienionych segmentach sięgnął blisko 1 mld PLN. To niemal 95% łącznego salda środków wpłaconych i wycofanych z funduszy w wyniku umorzeń.
Na kolejnych miejscach pod względem dynamiki aktywów, pojawiły się fundusze surowcowe (+1,5%) oraz fundusze stabilnego wzrostu (+1,2%). Jak widać w obu przypadkach przyrosty są słabsze niż średnia dla całego rynku, co wynika głównie z udziału owych segmentów w aktywach całej branży. O ile wzrost w funduszach surowcowych nie powinien dziwić, gdyż są one od jakiegoś czasu "modnym" tematem inwestycyjnym, o tyle fundusze stabilnego wzrostu lata swojej świetności mają już za sobą. Niemniej jednak w styczniu ich aktywa zyskiwały zarówno z powodu niewielkiego, ale jednak napływu nowych środków, jak i za sprawą dobrej sytuacji na rynku polskich obligacji, tworzących przeważającą część portfela tych rozwiązań.
Symboliczne wzrosty aktywów Analizy Online i IZFiA odnotowały również w segmencie funduszy akcji oraz funduszy mieszanych (odpowiednio +0,8% oraz +0,3%).
Spadki aktywów dotyczyły grup, w których dominującą rolę odgrywają fundusze zamknięte. Aktywa funduszy nieruchomości spadły o -100 mln PLN, czyli o -3,8%, głównie za sprawą wspomnianej wcześniej likwidacji funduszu SKARBIEC-RYNKU MIESZKANIOWEGO FIZ. Spadek aktywów o -1,2% dotyczył również grupy funduszy z ochroną kapitału, w których słabym wynikom towarzyszyło również ujemne saldo wpłat i umorzeń. Pod kreską miesiąc zakończyły również fundusze sekurytyzacyjne (-1,1%).
fot. mat. prasowe
Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)
Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)
![TFI: wartość aktywów netto wzrosła o 3,5 mld zł [© Magdziak Marcin - Fotolia.com] TFI: wartość aktywów netto wzrosła o 3,5 mld zł](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wartosc-aktywow-TFI/TFI-wartosc-aktywow-netto-wzrosla-o-3-5-mld-zl-226306-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl