eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweAlokacja aktywów: Chiny warte uwagi

Alokacja aktywów: Chiny warte uwagi

2010-02-18 00:41

Alokacja aktywów: Chiny warte uwagi

Indeks MSCI © fot. mat. prasowe

Według Allianz Global Investors, inwestorzy powinny wziąć pod uwagę Chiny przy alokacji aktywów. Obecnie alokacje w Chinach stanowią większa część alokacji w Azji i rynkach wschodzących. W nadchodzących latach, jak podaje Allianz Global Investors, Chiny mogą stać się potężną klasą aktywów dla inwestorów i być w stanie rozporządzać własnym portfelem inwestycyjnym. Przykładowo, Chiny, z wynikiem 17,6%, zajmują pierwsze miejsce w indeksie MSCI. Polska w tym samym indeksie osiąga wynik 1,3%.

Przeczytaj także: Inwestuj w fundusze rynków wschodących

fot. mat. prasowe

Indeks MSCI

Indeks MSCI

Allianz Global Investors zwraca uwagę również na fakt, że siła napędowa wzrostu gospodarczego Chin jest obecnie w okresie przejściowym.

„Chiny ze swym niemalże dwucyfrowym wskaźnikiem wzrostu gospodarczego, wydają się być gotowe do wyprzedzenia Japonii, której wskaźnik wykazuje wzrost 1-2-procentowy i zajęcia drugiego miejsca na liście największych gospodarek świata” – tłumaczy Christina Chung, menedżer funduszu Allianz RCM w Chinach. – „Zakładając, że światowy wzrost gospodarczy będzie następował powoli, eksport nie będzie stanowił czynnika znacząco wpływającego na wzrost gospodarczy w 2010. Niemniej jednak, po dekoniunkturze na rynku eksportowym w 2009 roku, eksport powinien ponownie wzrastać, choć w znacznie ograniczonym tempie. Finansowanie wieloletnich projektów infrastrukturalnych powinno stać się główną siłą napędową wzrostu gospodarczego.”

Konsumpcja prywatna dobrze się sprawdza, ale wymaga czasu, by stać się głównym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy

Choć konsumpcja prywatna powinna wzrastać dzięki rosnącym przychodom gospodarstw domowych, postępującej urbanizacji oraz wsparciu strategicznemu, przejście z gospodarki, w której główną rolę odgrywa eksport, na napędzaną przez konsumpcję to proces wieloletni.

„Proces ten wymagać będzie reform podnoszących jakość opieki społecznej, stopniowo budujących klasę średnią poprzez wzrost dochodów na głowę, jak również dystrybuujących majątek narodowy do mniej rozwiniętych miast i prowincji” – twierdzi Christina Chung, Allianz RCM w Chinach.

Pozytywne tendencje demograficzne

Chiny przez najbliższe pięć lat będą w czułym punkcie demograficznym z rosnącą liczbą populacji w wieku produkcyjnym. Coraz większa liczba konsumentów będzie pracować i oszczędzać.

„Starzejąca się populacja może stać się nie lada wyzwaniem na dłuższą metę, co w efekcie może spowodować, że chiński rząd będzie musiał ponownie rozpatrzyć swoją politykę jednego dziecka na rodzinę” – mówi Christina Chung, Allianz RCM w Chinach. – „Przewidywany jest również wzrost standardów edukacji chińskiej siły roboczej, jako że chiński rząd planuje wzrost wydatków państwa na edukację w wysokości nawet do 6% Produktu Krajowego Brutto oraz do ponad 7% do roku 2020, w porównaniu do około 3% w roku 2001.”

Strategie wspierające konsumpcję

Polityka działania ma na celu wspieranie reformy systemu zdrowia, na rzecz, której w latach 2009-2011 przeznaczone zostało 850 mld CNY. Kolejnym obszarem działań podlegających reformom są ubezpieczenia emerytalne oraz społeczne.

„Reforma w tym obszarze zakłada zbudowanie systemu ubezpieczeń emerytalnych dla pracowników napływowych, jednocześnie podnosząc świadczenia socjalne w celu podniesienia stopnia przedsiębiorczości wśród emerytów i zwiększając pokrycie ubezpieczeń na wypadek bezrobocia itp.” – tłumaczy Christina Chung, Allianz RCM w Chinach.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: