eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSprzedaż detaliczna w Polsce gorzej od oczekiwań

Sprzedaż detaliczna w Polsce gorzej od oczekiwań

2010-02-23 13:10

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Dzisiaj odbędzie się pierwsze posiedzenie RPP już w nowym składzie. Przypomnijmy nowych członków: Andrzej Bratkowski (powołany przez Sejm), Elżbieta Chojna-Duch (powołana przez Sejm), Zyta Gilowska (powołana przez Prezydenta), Adam Glapiński (powołany przez Prezydenta), Jerzy Hausner (powołany przez Senat), Andrzej Kaźmierczak (powołany przez Prezydenta), Andrzej Rzońca (powołany przez Senat), Jan Winiecki (powołany przez Senat), Anna Zielińska-Głębocka (powołana przez Sejm). Dla rynków istotny będzie przede wszystkim przyszły układ sił w RPP wpływający na restrykcyjność polityki monetarnej (podział na jastrzębie-gołębie) oraz pogląd Rady w kwestii przyjęcia euro. Złoty dzisiaj lekko odreagowuje ostatnie umocnienie pozostając powyżej 3,95 do euro. Rynek mógł negatywnie zareagować na znacznie gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w styczniu.

EUR/USD

Euro umacniało się dzisiaj rano przed publikacją indeksu instytutu Ifo. Notowania eurodolara naruszyły opór przy 1,3653 i osiągnęły 1,3690. Dane okazały się gorsze od oczekiwań i w rezultacie nastąpiła realizacja zysków. Teraz uwagę rynku skupią dane Conference Board o zaufaniu konsumentów w USA. Istotne będzie jak rynek zachowa się przy poziomie 1,3650 w godzinach popołudniowych. W przypadku powrotu w kierunku 1,36, poranne przebicie oporu należy uznać za typowy fałszywy sygnał. Zwraca uwagę dobre zachowanie euro w relacji do funta, co sugeruje generalnie większą siłę euro (ale bardziej słabość funta). Jutro w centrum uwagi będą dane PKB z Niemiec.

GBP/USD

Poranne osłabienie dolara przełożyło się na wzrost funtdolara w kierunku oporu przy 50% zniesieniu fibo (1,5578) ostatniej fali spadkowej. Podejście pod ten poziom zostało wykorzystane przez podaż i notowania funta gwałtownie spadły do 1,5425. Silne wzrosty obserwujemy na parze EURGBP, na której nastąpiło przebicie oporu przy 0,8812-14 i ruch w kierunku niedawnego szczytu intraday przy 0,8840. Brak istotnych danych z Wielkiej Brytanii sugeruje, że był to ruch w dużym stopniu techniczny, ale zgodny z dotychczasowym trendem spadkowym. Spadek powinien wyhamować dzisiaj w pobliżu strefy 1,5380-1,54.

USD/JPY

Dolarjen przechodzi silną korektę ostatniej fali wzrostowej. Wczoraj notowania ponownie odbiły się od oporu przy zniesieniu 61,8% fibo (91,70). Dopiero przebicie poziomu 90,75 (38,2% fibo) zwiększy zagrożenie silniejszym umocnieniem jena w relacji do dolara. Słabsze zachowanie giełd europejskich po stosunkowo dobrym otwarciu oraz jednoczesne umocnienie dolara świadczy o pogorszeniu nastrojów. W takiej sytuacji główne pary jenowe mogą znaleźć się pod presją. USDJPY powinien zachowywać się najbardziej stabilnie ze względu na jednoczesne umocnienie dolara.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: