Rynkowe stopy procentowe wciąż na dnie
2010-02-25 11:06
Symulacja wzrostu rat kredytów hipotecznych © fot. mat. prasowe
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim, a rynkowe stopy procentowe pozostają na najniższym poziomie w historii. Przez ostatni miesiąc trzymiesięczna stopa WIBOR, o wysokość której opiera się ok. 80 proc. złotowych kredytów hipotecznych, spadła z 4,25 do 4,15 proc. i pozostaje w pobliżu swoich historycznych minimów (tylko w I kwartale 2006 roku była równie niska spadając incydentalnie do 4,08 proc. pierwszego marca 2006 roku).
Przeczytaj także: Stopy procentowe bez zmian, ale na jak długo?
Spodziewamy się, że stopy WIBOR będą nadal „szorować po dnie” przez kilka najbliższych miesięcy, ale już końcówka pierwszego półrocza może przynieść ich wzrost, kiedy rynek zacznie dyskontować możliwość wzrostu stóp procentowych w Polsce w drugiej połowie roku. Dlatego kredytobiorcy, którzy płacą teraz rekordowo niskie raty kredytów hipotecznych (skoro WIBOR jest bliski swoich historycznych minimów, to raty kredytów na nim oparte także), powinni być przygotowani na wzrost rat kredytów jeszcze przed końcem roku.W rekomendacji T opublikowanej 23.02.2010r., Komisja Nadzoru Finansowego proponuje, by banki przeprowadzały stress-testy swoim klientom zakładając, że stopy procentowe wzrosną o 4 pkt proc. (czyli np. oprocentowanie kredytu wzrośnie z 6,15 do 10,15 proc.). Realizacja tak czarnego scenariusza oznaczałaby wzrost rat 30-letnich kredytów złotowych o 46 proc. lub licząc inaczej o 171 złotych dla każdych pożyczonych 100 tys. PLN. Nie sądzimy, by istniały obecnie realne przesłanki dla zaistnienia takiej sytuacji. Niemniej kredytobiorcy powinni być gotowi na wzrost oprocentowania kredytów o 2,5 pkt proc. na przestrzeni najbliższych lat (oznaczałoby to, że stopy NBP wzrosną do poziomów najwyższych jakie notowano przez ostatnich pięć lat).
fot. mat. prasowe
Symulacja wzrostu rat kredytów hipotecznych
Przeczytaj także:
RPP podnosi znów stopy procentowe. Kredyty zdrożeją
oprac. : Emil Szweda / Open Finance
Więcej na ten temat:
oprocentowanie kredytów, wysokość stóp procentowych, stopy procentowe, kredyty hipoteczne, WIBOR, rynkowe stopy procentowe