eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRating funduszy inwestycyjnych II 2010

Rating funduszy inwestycyjnych II 2010

2010-03-05 09:15

Rating funduszy inwestycyjnych II 2010

Zmiany indeksów GPW (na 26 lutego br.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Fundusze europejskich rynków wschodzących, będące dotychczasowymi liderami wzrostów, w lutym przyniosły uczestnikom największe straty spośród wszystkich kategorii funduszy. Spadki, które rozpoczęły się pod koniec stycznia, w pierwszym tygodniu lutego nabrały tempa. Większość ruchu spadkowego skoncentrowała się w zasadzie na dwóch sesjach - 4 i 5 lutego. WIG stracił wówczas odpowiednio -3,34 proc. i -3,29 proc.

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych I 2010

Większa przecena dotknęła duże spółki – WIG20 pierwszą z opisywanych sesji zakończył na 4,11-proc. minusie, a dzień później zanotował spadek o 3,95 proc. Pozostała część lutego była już względnie spokojna i indeksy odrobiły nawet część powyższych strat, kończąc miesiąc na nieco mniejszych minusach (WIG -3,37 proc., WIG20 -4,84 proc.). Na tym tle lepiej radziły sobie walory małych i średnich spółek – mWIG40 stracił 0,4 proc., a sWIG80 nawet wyszedł na plus 0,39 proc.

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksów GPW (na 26 lutego br.)

Zmiany indeksów GPW (na 26 lutego br.)

W lutym w kategorii funduszy polskich akcji kolejny miesiąc z rzędu liderem pod względem wypracowanej stopy zwrotu był Quercus Agresywny, którego jednostka uczestnictwa zyskała w tym czasie 2,92 proc. Był to wynik ponad trzykrotnie lepszy od następnego w kolejce Aviva Investors Nowych Spółek, który zarobił 0,98 proc. Na plusie był jeszcze tylko Fortis Akcji (+0,16 proc.). Poza tymi trzema funduszami, wszystkie pozostałe były na minusie, w tym największe straty – przekraczające 4 proc. – zanotowały DWS Akcji i KBC Akcyjny. Średnia w tej kategorii wyniosła więc -2,5 proc.

Zdecydowanie lepiej wypadły fundusze koncentrujące się na akcjach małych i średnich spółek. Inwestorzy zagraniczni, odpowiedzialni w dużym stopniu za przecenę w segmencie większych spółek, na rynku MiŚ nie są obecni, a przynajmniej nie w takiej skali. Dlatego średnia dla tych funduszy wyniosła +0,7 proc. i większość z nich była oczywiście na plusie, a straty nie przekraczały -0,8 proc. – tyle wyniosła strata BPH Akcji Dynamicznych Spółek. Najlepiej wypadły natomiast DWS Top 25 Małych Spółek (+2,6 proc.), PKO Akcji MiŚ Spółek (+2,1 proc.) oraz Millennium MiŚ Spółek (+2 proc.).

fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu funduszy akcji polskich uniwersalnych w lutym br.

Średnie stopy zwrotu funduszy akcji polskich uniwersalnych w lutym br.

W lutym złoty umocnił się wobec euro (o 2,1 proc.), ale osłabił się wobec dolara (o 0,6 proc.). Dolar umacniał się tez wobec euro, co spowodowane było m.in. kłopotami Grecji (oraz spodziewanymi problemami, równie poważnie zadłużonych, Hiszpanii i Portugalii). A ponieważ ostatnia hossa oparta była w głównej mierze na słabości dolara, a dokładnie o dolarowy carry-trade (inwestorzy, korzystając z niskich stóp procentowych w USA, tanio pożyczają dolary i inwestują je tam, gdzie można więcej zarobić), przyspieszyło to spadki na giełdach akcji całego świata. Przy umacniającym się dolarze, inwestorzy – chcąc zachować dotychczas wypracowane zyski – muszą sprzedać akcje i spłacić dolarowe kredyty.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: