Rating funduszy inwestycyjnych II 2010
2010-03-05 09:15
Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych I 2010
Ten mechanizm przełożył się na słabe wyniki funduszy, inwestujących w Europie. Najgorzej wypadły fundusze europejskich rynków wschodzących, które w ubiegłym roku zyskiwały najwięcej. Średnio przyniosły straty rzędu -4 proc. (w przypadku funduszy małych i średnich spółek -3 proc.). Z racji tego, że inwestują głównie w naszym regionie Europy, nie wiele słabiej poradziły sobie też fundusze akcji sektora nieruchomości (-2,9 proc.). Także fundusze europejskich rynków rozwiniętych zakończyły miesiąc pod kreską – przeciętnie -1,9 proc.
fot. mat. prasowe
Średnie stopy zwrotu funduszy w lutym br. wg kategorii
Przyzwoite stopy zwrotu, na tę kategorię funduszy, zanotowali inwestorzy posiadający jednostki uczestnictwa funduszy polskich dłużnych papierów wartościowych. Średnio przyniosły one bowiem prawie 0,8 proc. zysku. Dwa najlepsze fundusze z rodziny Amplico mogły pochwalić się ok. 1,4-proc. stopą zwrotu, a niewiele niższą – 1,34 proc. – zanotował Aviva Investors Obligacji. Tym razem wszystkie fundusze obligacji wyszły ponad zero (najsłabiej poradził sobie Allianz Obligacji, który zyskał tylko 0,08 proc.
Dla funduszy obligacji czas wysokich zysków powoli odchodzi jednak w przeszłość. Wiąże się to z oczekiwaniami większości ekonomistów, co do podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wg prognozy Grupy Getin Noble Bank, na koniec 2010 roku stopa referencyjna wzrośnie o 50 punktów bazowych – z obecnych 3,5 do 4 proc. Rosnące stopy nie sprzyjają niestety cenom papierów dłużnych, stąd w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy nie należy spodziewać się wysokich zysków po funduszach obligacji. Historia pokazuje, że w punkcie, w którym znajdujemy się obecnie, lepszy wynik można było osiągnąć inwestując w obligacje na własny rachunek lub lokując gotówkę na bankowym depozycie.
fot. mat. prasowe
Średnie stopy zwrotu funduszy obligacji w lutym br.
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance