Gorsze nastroje wpływają na ceny surowców
2010-03-09 12:35
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Słabsze zachowanie rynków globalnych wywołało realizację zysków na złotym. Tak jak pisaliśmy we wczorajszym raporcie, prawdopodobny zakres korekty to strefa 3,92-3,93. Zasięg wynika z zakresu poprzedniej większej korekty w trwającym impulsie spadkowym. Przekroczenie strefy 3,92-3,93 zwiększy prawdopodobieństwo większego osłabienia w kierunku 4,00-4,01. Przy praktycznie pustym kalendarium danych makro rynek będzie reagował na zachowanie eurodolara oraz głównego barometru nastrojów - indeks S&P500. Należy zwrócić uwagę czy złoty zdoła się umocnić w godzinach popołudniowych. Jeśli, nie to prawdopodobnie jutro zobaczymy wyższe poziomy.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Pogorszenie nastrojów na rynkach zwiększa popyt na dolara amerykańskiego, który umacnia się dzisiaj do większości waluty. Zakres wahań na EURUSD pozostaje wąski, co świadczy o niezdecydowaniu rynku. Negatywnym sygnałem dla euro jest to, że kolejny raz nie było "pociągnięcia" przy wzrostach. Wyższe poziomy są najwyraźniej wykorzystywane do otwierania pozycji krótkich. W takiej sytuacji wystarczy, że pojawi się kolejny katalizator aby rynek wznowił trend spadkowy lub przynajmniej spróbował przebić minimum w strefie 1,3430-40. Scenariusz podejścia pod 1,38 jest jednak nadal możliwy. Impuls pojawi się być może dopiero pod koniec tygodnia przy okazji publikacji danych o sprzedaży detalicznej z USA. Główny trend pozostaje spadkowy.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Brytyjski deficyt handlowy nieoczekiwanie wzrósł do blisko 4 miliardów funtów w styczniu, a deficyt w obrocie towarowym wzrósł do blisko 8 miliardów funtów, co jest najwyższym poziomem od sierpnia 2008. Znamienny jest równoczesny spadek importu (o 1.6%) i w szczególności spadek eksportu o 6.9%. Funtdolar spadał już przed publikacją tych danych, a po publikacji spadek jeszcze się pogłębił w kierunku 61,80% zniesienia fibo ostatniego ruchu wzrostowego. Przy tym poziomie rynek może próbować się odbić w oczekiwaniu na jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej, które również powinny wywołać silny ruch. Najbliższym oporem będzie poranne maksimum przy 1,5026. Na notowaniach funtach może ciążyć dzisiejszy artykuł w Wall Street Journal o ratingach brytyjskich banków ("Moody's Says U.K. Banks' Ratings Lose Their Crutch").
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Zwiększona awersja do ryzyka przekłada się na umocnienie japońskiego jena w relacji do większości walut. USDJPY cofnął się ponownie pod poziom 90 jenów za dolara, a EURJPY wrócił poniżej 122 jenów za euro. Spadek na eurojenie zniósł już większość wzrostowego impulsu z piątku, ale notowania pozostają powyżej górnego zakresu poprzedniej konsolidacji. W przypadku ewentualnej poprawy nastrojów po otwarciu w USA rynek może odreagować poranne spadki. Powrót poniżej 121 całkowicie zaneguje ruch wzrostowy. Jen pozostanie wrażliwy na zmiany nastrojów na rynkach.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.