Euronet zmniejsza sieć bankomatów
2010-03-17 00:20
© fot. mat. prasowe
Bankomat 24/Euronet Sp. z o.o., niezależny operator i właściciel sieci bankomatów, w dniu 15 marca rozpoczął deinstalację 30 bankomatów. Powodem takiej decyzji są planowane na rynku zmiany dotyczące wysokości stawki interchange fee dla transakcji wykonywanych w obcych bankomatach.
Przeczytaj także: Ilość bankomatów w Polsce zmniejszy się?
30 bankomatów zostanie usuniętych zarówno z mniejszych miejscowości, jak i dużych wojewódzkich miast, między innymi z Warszawy, Gdańska i Krakowa. Wśród nich te, usytuowane w centrach handlowych, marketach budowlanych, a także na lotniskach i dworcach, gdzie nieograniczony dostęp do gotówki jest dla klienta niezwykle istotny.„Decyzja o likwidacji bankomatów została na nas wymuszona poprzez planowane zmiany na rynku transakcji płatniczych, które drastycznie obniżą przychody właścicieli bankomatów. Zmiany te oznaczają, konieczność podjęcia konkretnych, czasem radykalnych działań mających na celu walkę o utrzymanie rentowności sieci. Z tego powodu, jeżeli sytuacja się nie zmieni, rozważamy usunięcie ok. 700 kolejnych bankomatów. Wiemy, że również inni właściciele bankomatów przymierzają się do weryfikacji liczby maszyn w swoich sieciach.” – komentuje Marek Szafirski, Prezes Bankomat 24/ Euronet Sp. z o.o.
fot. mat. prasowe
Bezpośrednim powodem podjęcia decyzji o likwidacji wybranych bankomatów są planowane na rynku zmiany, związane z zapowiedzią MasterCard Polska, które z dniem 1 kwietnia 2010 r. chce obniżyć o ponad 50% interchange fee dla transakcji wykonywanych kartami debetowymi w obcych bankomatach, czyli opłatę, którą ponosi bank – wydawca karty na rzecz właściciela bankomatu, z którego dokonywana jest wypłata gotówki. Do tej pory stawka ta utrzymana była na relatywnie stabilnym poziomie 3,5 zł. Oznacza to, że w momencie, kiedy klient wypłaca gotówkę z obcego bankomatu, bank – wydawca karty płaci właścicielowi bankomatu 3,5 zł.
Planowane zmiany na rynku i niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji budzą zaniepokojenie nie tylko właścicieli bankomatów i instytucji finansowych, ale również wielu firm, którym zostały wypowiedziane dotychczasowe umowy na instalację maszyn.
„W Polsce rynek kartowy, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jest jeszcze dość słabo rozwinięty i nadal wymaga inwestycji. Obniżenie interchange fee w pierwszej chwili wydaje się korzystne dla banków i ich klientów. Można jednak przypuszczać, że w dłuższej perspektywie spowoduje zahamowanie rozwoju sieci bankomatowych – gdyż ten stanie się nierentowny. A to z kolei nie pozwoli na wzrost rynku i upowszechnienie się w Polsce korzystania z kart płatniczych” – komentuje Piotr Gawron, Dyrektor Zarządzający Pionu Sprzedaży Detalicznej Banku Pocztowego SA.
Ilość bankomatów w Polsce odbiega znacznie od średniej europejskiej. Na milion Polaków przypada jedynie 400 bankomatów. Jest to dwa i pół razy mniej niż wartość średniej dla ogółu krajów Unii Europejskiej. Ponadto terytorialne rozmieszczenie bankomatów wskazuje na duże zróżnicowanie. W wielu mniejszych miejscowościach wciąż nie ma bankomatów w ogóle lub jest ich niewystarczająca ilość.
Przeczytaj także:
Bankomaty Euronet teraz z funkcją wypłat zbliżeniowych
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Euronet, sieć bankomatów euronet, bankomaty, sieć bankomatów, ilość bankomatów, ilość bankomatów w Polsce, interchange fee