eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze lokaty na rynku III 2010

Najlepsze lokaty na rynku III 2010

2010-03-17 11:28

Najlepsze lokaty na rynku III 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W oprocentowaniu lokat coraz większy ruch. Po stabilizacji w pierwszych tygodniach roku i obniżkach w lutym, można zaobserwować pierwsze sygnały zmian na lepsze. Część banków nieznacznie obniża oprocentowanie, ale widać też zwiększającą się konkurencję o pieniądze klientów.

Przeczytaj także: Najlepsze lokaty na rynku II 2010

Lokaty nieco bardziej atrakcyjne

Banki przygotowują się do kredytowego przyspieszenia i coraz bardziej starają się o pieniądze klientów. Chęć udzielania kredytów zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom rośnie coraz bardziej. Wygląda na to, że banki nie obawiają się aż tak bardzo tzw. rekomendacji T, w wyniku której Komisja Nadzoru Finansowego chce nieco zaostrzyć zasady ustalania zdolności kredytowej, by nie doprowadzić do narastania problemu nadmiernego zadłużenia i złych kredytów. A do znaczącego zwiększenia akcji kredytowej potrzeba sporo pieniędzy. Banki pozyskują je na różne sposoby, ale baza depozytowa jest zawsze i w każdym banku bardzo istotnym elementem. Poprawiająca się coraz wyraźniej sytuacja naszej gospodarki niedługo zacznie być bardziej odczuwalna, a więc wzrośnie popyt na kredyt. Powoli zaczną zwiększać się możliwości jego spłaty, bo przychody firm i konsumentów zaczną rosnąć. Do tego dochodzi coraz bardziej wyraźna perspektywa podwyżek stóp procentowych. Banki chcą więc zdążyć jeszcze przed tym momentem i starają się pozyskać jak najwięcej względnie taniego pieniądza. A w tym przypadku jak najwięcej oznacza, że nieco drożej. O początku kolejnej wojny depozytowej raczej nie ma mowy, ale część banków zaczyna wdrażać coraz bardziej agresywną politykę, podnosząc oprocentowanie lokat.

Najpierw w dół, teraz w górę

W poprzednim rankingu z połowy lutego informowaliśmy, że sporo banków zdecydowało się na obniżenie oprocentowania. Dotyczyło to zarówno liderów, znajdujących się na czele naszego zestawienia, jak i instytucji zajmujących dalsze pozycje. Teraz trzeba stwierdzić, że wyraźnie widoczna jest tendencja zupełnie odwrotna. Mamy oczywiście i takie banki, które obniżają odsetki tak zdecydowanie, że wypadają z naszych tabel lub spadają na dalsze pozycje. Pojawiają się jednak nowi liderzy i całkiem nowe „twarze”, a i niektórym stałym bywalcom naszego rankingu zdarza się nieco podkręcić licznik z odsetkami.

fot. mat. prasowe

Ranking oprocentowania lokat w złotych w 10 bankach oferujących najwyższe odsetki


W kategorii „nowi liderzy” wypada powitać Kredyt Bank, który do niedawna nie był widoczny w większości kategorii lokat, które monitorujemy. Co prawda liderem jest na razie jedynie w przypadku lokat jednomiesięcznych, ale mieści się też w pierwszej piątce lokat 3- i 6-miesięcznych. Zobaczymy, jak będzie się „sprawował” w następnych miesiącach. Trudno przypuszczać, że jest to tylko przejściowa „wycieczka” tego banku po pieniądze z depozytów klientów. To raczej początek bardziej trwałej tendencji, związanej z planami kredytowej ekspansji.

Jeśli chodzi o nowe twarze, to niewątpliwie jest nią FM Bank. To nowa instytucja, która powstała na bazie Funduszu Mikro i liczy sobie zaledwie kilka tygodni - licencję Komisji Nadzoru Bankowego dostała dopiero pod koniec lutego. W kategorii lokat złotowych naszego zestawienia nie widać jeszcze FM Banku, ale tylko dlatego, że uwzględniamy takie oferty, z którym można skorzystać wpłacając minimum tysiąc złotych. Gdybyśmy stworzyli kategorię od 3 tys. zł., okazałoby się, że FM Bank „okupowałby” pierwsze miejsca w większości kategorii, oferując najbardziej atrakcyjne oprocentowanie, także w formie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Zobaczymy go za to w naszym rankingu lokat walutowych.

fot. mat. prasowe

Ranking oprocentowania lokat w złotych w 10 bankach oferujących najwyższe odsetki


Do znanych twarzy, poprawiających swą pozycję w rankingu należy Polbank, który podwyższając oprocentowanie 6-miesięcznej lokaty z 5 do 6 proc., skoczył z dziesiątego miejsca na drugie. W kategorii lokat rocznych awansował z siódmego na drugie miejsce, które zajmuje wspólnie z Getin Bankiem. Ten ostatni zaś bywa coraz bardziej wybredny. Do niedawna oprocentowanie podnosił, teraz je obniża: w przypadku lokat 3-miesięcznych z 5,05 do 4,8 proc., 6-miesięcznych z 6 do 5,5 proc., a przy rocznych - z 4,85 do 4,55 proc. Przykładem kolejnego banku, podwyższającego atrakcyjność swojej oferty w przypadku wybranych terminów, jest AIG Bank. W kategorii lokat 6-miesięcznych w poprzedniej edycji pozostawał poza pierwszą dziesiątką. W obecnej jest w środku stawki z oprocentowaniem zwiększonym do 5,3 proc., podobnie jak w przypadku lokat rocznych, których odsetki podwyższył z 5,45 do 5,7 proc. Millennium, zapowiadające niedawno powrót do ekspansji kredytowej i szykujące potężną emisję akcji, nieoczekiwanie zostało wiceliderem w kategorii lokat 24-miesięcznych. Awansowało na to miejsce z pozycji spoza dziesiątki, po podwyższeniu oprocentowania do 6 proc.

Największa konkurencja panuje w przypadku lokat o dłuższych terminach. Średnie oprocentowanie 6-miesięcznych wzrosło z 5,26 do 5,36 proc., rocznych z 5,43 do 5,55 proc., zaś 24-miesięcznych zwiększyło się z 4,87 do 5,13 proc.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: