eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSprzedaż detaliczna w Czechach gorzej od oczekiwań

Sprzedaż detaliczna w Czechach gorzej od oczekiwań

2010-03-17 10:41

Sprzedaż detaliczna w Czechach gorzej od oczekiwań

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Decyzja FOMC o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas, choć zgodna z oczekiwaniami, została przyjęta z dużym optymizmem przez rynki i była bodźcem do silnych wzrostów amerykańskich indeksów akcji. Fed w ogłoszonym komunikacie wysłał pozytywne sygnały na rynek.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Władze monetarne potwierdziły, że gospodarka osiąga wzrost, jednak nie tak silny, by wymagało to zmiany polityki monetarnej i wzrost kosztu pieniądza. Jednocześnie inflacja i oczekiwania inflacyjne pozostają stabilne, a sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. Dominuje pozytywny klimat inwestycyjny, do czego przyczyniło się ożywienia na giełdach. Waluta amerykańska silnie traciła na wartości, natomiast waluty rynków wschodzących umacniały się. Pod presją znalazła się również waluta japońska. Decyzją banku centralnego Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,1%. Bank zdecydował się natomiast rozszerzyć program płynnościowy do 20 bilionów jenów. Zdaniem BoJ ożywienie gospodarcze wciąż nie jest wystarczająco silne, dlatego też bank podtrzymał swoją deklarację o prowadzeniu łagodnej polityki monetarnej i walce z deflacją.

Obecnie zmienił się nieco techniczny obraz rynku sugerujący powrót trendu spadkowego na dolarze. Zarówno EURUSD, jak i GBPUSD naruszyły górne ograniczenia szerszych zakresów wahań, jednak kontynuacja ruchu wzrostowego na tych parach powyżej wspomnianych poziomów miała ograniczony charakter.

W dniu dzisiejszym uwaga rynku powinna koncentrować się na notatkach z ostatniego posiedzenie Bank Anglii. Istotne będzie, czy członkowie MPC glosowali za rozszerzenie programu skupu aktywów. Nie oczekujemy żadnych sygnałów dotyczących zmian w obecnej polityce monetarnej. Mniejsze znaczenie będą miały dane z USA na temat inflacji PPI. Z Polski z kolei zostaną opublikowane dane na temat produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują lepszych danych, co może przyczynić się do dalszej aprecjacji złotego.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Indeks instytutu ZEW: 44.5, prognoza: 43.5
  • PL: Eurostat: Inflacja CPI r/r: 3.4%
  • US: Wydane zezwolenia na budowy domów m/m: -1.6%, prognoza: -3.4%
  • US: Rozpoczęte budowy domów m/m: -5.9%, prognoza: -3.6%
  • E-Z: Indeks instytutu ZEW: 37.9pkt. prognoza: 38.5pkt.
  • E-Z: Inflacja CPI r/r: 0.9%. prognoza: 0.9%. Inflacja bazowa CPI r/r: 0.8%. prognoza: 0.8%
  • Czechy: W styczniu sprzedaż detaliczna spadła o 5% rok do roku wobec spadku o 1,9% miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali spadku o 2,7% rok do roku.
  • PL: Zdaniem Glapińskiego z RPP pod koniec tego roku RPP powinna podjąć decyzję o podwyżce stóp procentowych. Jest szansa, że w 2010 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 4%.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: