eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSłabsza rentowność obligacji korporacyjnych

Słabsza rentowność obligacji korporacyjnych

2010-03-22 12:35

Słabsza rentowność obligacji korporacyjnych

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki na bardzo dużym wolumenie. Jest to dość mylące, gdyż tego dnia wygasały kontrakty marcowe, co tradycyjnie zwiększa aktywność rynku.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Niemniej jednak na wykresach świecowych powstała formacja sugerująca przynajmniej chwilowe odwrócenie trendu. Dzisiaj od rana rynki sugerują zwiększoną awersję do ryzyka - indeksy giełd europejskich zniżkują, waluty rynków wschodzących się osłabiają, indeks dolara zyskuje, rentowności obligacji spadają. Realizacja zysków z ostatniego rajdu wzrostowego prędzej czy później musiała nastąpić i teraz istotne będzie jak głęboka będzie korekta. Po niskim otwarciu w USA nastąpi prawdopodobnie próba odreagowania i możliwy jest powrót w okolice piątkowego zamknięcia. Dotychczasowa skala korekty jest najsilniejszym odreagowaniem impulsu od 23 lutego, więc można oczekiwać sekwencji fal a-b-c.

W weekend doszło do ważnego wydarzenia politycznego w USA. Długo oczekiwane głosowanie nad popieraną przez Demokratów ustawą reformującą system opieki zdrowotnej zakończyło się sukcesem zwolenników zmian. Nie jest do końca jasne jaki będzie wpływ reformy na budżet federalny. Wiadomo, że reforma zwiększy liczbę uprawnionych do opieki o 32 miliony Amerykanów i będzie kosztować 940 miliardów dolarów w ciągu 10 lat. Z oficjalnych obliczeń Biura Budżetowego Kongresu wynika, że dzięki wprowadzonym zmianom obniżą się koszty usług medycznych, co pozwoli zmniejszyć deficyt budżetu federalnego o około 140 miliardów dolarów. Notowania dolara nie zareagowały specjalnie na te informacje. Rynek natomiast zwrócił uwagę na fakt, że rentowności niektórych obligacji korporacyjnych spadły poniżej rentowności obligacji rządowych.

W dzisiejszym dniu nie będzie istotnych publikacji makroekonomicznych. Mimo porannych spadków na giełdach, większość rynków charakteryzuje się niewielką zmiennością notowań. Pod koniec tygodnia w centrum uwagi będzie szczyt unijny, który może mieć spory wpływ na notowania euro.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Podaż pieniądza M4 w lutym - wstępne dane: 3,6%r/r wobec oczekiwanych 4,3%
  • E-Z: Bilans handlu zagranicznego: -2.3 mld, prognoza 5.0 mld
  • US: Bilans w handlu zagranicznym: -115.6 mld, prognoza: -119.0 mld
  • US: Inflacja bazowa CPI m/m: 0.1%, prognoza: 0.1%
  • US: Inflacja CPI m/m: 0.0%, prognoza: 0.1%
  • US: Ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych: 457k, prognoza: 455k
  • US: Indeks wskaźników wyprzedzających: 0.1%, prognoza: 0.1%
  • US: Indeks FED z Filadelfii: 18.9pkt., prognoza: 18.0pkt.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: