Rynki akcji - wciąż niska zmienność
2010-03-23 12:57
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Stabilne zachowanie rynków bazowych oraz panująca generalnie niska zmienność sprzyjają stabilizacji notowań złotego. Wczorajszy test oporu przy 3,93 został wykorzystany przez kupujących złotego i notowania EURPLN wróciły w okolice 3,90. Odczyt inflacji wskazał na niższą presję na wzrost cen, co powinno podtrzymać oczekiwania na utrzymanie stóp procentowych przez RPP na obecnym poziomie. To z kolei powinno zwiększyć popyt na polskie obligacje i będzie generalnie sprzyjać złotemu, o ile nie wzrośnie awersja do ryzyka. Jutro w centrum uwagi będą dane o sprzedaży detalicznej za luty. Gorsze dane mogą umocnić złotego. Najbliższym oporem jest 3,93.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Negatywny sentyment do euro utrzymuje się przed nadchodzącym szczytem unijnym. Coraz więcej wskazuje na to, że podziały polityczne wśród państw członkowskich UE w zakresie udzielenia wsparcia Grecji uniemożliwią pozytywną dla Grecji rezolucję w najbliższym czasie. Eurodolar utrzymuje się powyżej istotnych wsparć technicznych, ale ostatnie odbicie od 1,3460 wygląda na bardzo słabe. Zakres może jeszcze zawęzić się zanim nastąpi bardziej zdecydowany ruch. Dzisiaj w centrum uwagi będą dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym z USA. Najbliższym oporem technicznym jest strefa 1,3570-1,36.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Dobry sentyment na giełdach w dniu wczorajszym oraz obrona wsparć technicznych na eurodolarze sprzyjała odbiciu na parze GBPUSD. Ruch wzrostowy wyhamował w nocy w pobliżu oporu wynikającego z 38,2% zniesienia fibonacciego (1,5103) ostatniego impulsu spadkowego. W oczekiwaniu na dane CPI z Wielkiej Brytanii funt zaczął się osłabiać; odczyt inflacji okazał się niższy od oczekiwań. Szeroki trend boczny będzie najprawdopodobniej kontyunowany w oczekiwaniu na czwartkowe dane o sprzedaży detalicznej.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Bardzo wąski zakres na parze USDJPY utrzymuje się, co powinno przełożyć się w pewnym momencie na silny impuls trendowy. Trudno w tej chwili wskazać potencjalny katalizator wybicia. Długość trwania konsolidacji sugeruje, że ruch po wybiciu powinien być bardzo dynamiczny. Taką sytuację na rynku można wykorzystać za pomocą strategii otwarcia długich pozycji w opcjach walutowych na USDJPY. Możliwe strategie to long straddle, long strangle (przy zakupie dwóch opcji) oraz long call i long put (przy obstawieniu kierunku wybicia). Krótki termin ekspiracji (2-3 tygodnie) zapewni większą dźwignię finansową.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.