eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek wtórny domów w USA - wolniejszy spadek

Rynek wtórny domów w USA - wolniejszy spadek

2010-03-23 17:23

Rynek wtórny domów w USA - wolniejszy spadek

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Po nieciekawej sesji WIG20 zdołał odrobić z nawiązką wczorajsze straty, czemu towarzyszyły zwiększone obroty i niewielkie wahania cen w ciągu dnia. Wciąż brakuje jednoznacznych sygnałów.

Przeczytaj także: USA: reforma służby zdrowia już zdyskontowana

Dziś także GPW dostosowała się do rytmu światowych giełd, gdzie notowano niewielkie odbicie po spadku na otwarcie tygodnia. Giełdy w USA zaczęły dzień od wzrostów i wyprowadzenia kluczowych indeksów na poziomy najwyższe od półtora roku, to jest do nowych szczytów hossy. Lecz wydarzenie to nie wywołało większego entuzjazmu na GPW.

Skala wahań WIG20 zmieściła w się dziś w dwudziestu punktach i choć sam handel był ożywiony - w porównaniu do sennej sesji poniedziałkowej - to na dobrą sprawę sesja niewiele nowego wniosła do obrazu rynku, na którym indeksy przebywają tuż pod poziomem szczytów ze stycznia br. W dalszym ciągu możliwe są dwa skrajnie odmienne scenariusze. Odbicie od szczytów i rozpoczęcie fali spadków mogłoby nadwątlić siły inwestorów i ich wiarę w trwałość ożywienia gospodarczego (do czego nie brak przecież podstaw), zaś ustanowienie nowych szczytów byłoby silnym potwierdzeniem przewagi optymistów i zarazem sygnałem, że pozytywne zmiany w gospodarce będą jeszcze następowały. Trzecim scenariuszem - obecnie wyraźnie preferowanym na GPW - jest ruch boczny i oczekiwanie na rozstrzygnięcia lub napływ świeżego kapitału.

Niezbyt dziś liczne wiadomości okołorynkowe są korzystne dla posiadaczy akcji - liczba transakcji na rynku wtórnym domów w USA spadła co prawda trzeci miesiąc z rzędu, ale był to spadek wolniejszy niż w poprzednich miesiącach (0,6 proc.) i wolniejszy od oczekiwań analityków.

Narodowy Bank Szwajcarii interweniował werbalnie w obronie umacniającego się franka, którego kurs wobec euro jest najwyższy od dekady, a wobec złotego od miesiąca. Ale złoty umacnia się przecież do większości walut w ostatnich miesiącach, ponieważ inwestorzy zaczynają doceniać stabilną sytuację budżetu centralnego. Euro i dolar nie zmieniły dziś istotnie wartości wobec złotego.

Kosmetyczne zmiany odnotowano także na rynku surowców, ropa nieznacznie taniała, a inwestorzy zignorowali medialne rewelacje, jakoby światowych zasobów surowca było w rzeczywistości o jedną trzecią mniej niż wcześniej sądzono.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: