Fundusze inwestycyjne zamknięte w Polsce
2010-03-24 10:41
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Fundusze zamknięte w ofercie TFI SATUS
Historia i rozwój segmentu FIZ w PolsceFundusze inwestycyjne zamknięte działają na polskim rynku już prawie 11 lat od października 1999 roku. Jednak w pierwszych latach nie cieszyły się dużą popularnością. Widoczny i znaczny wzrost środków zgromadzonych w tych produktach zaczął się od 2005 roku i trwa do dziś. W roku 2006 2/3 nowych produktów zamkniętych stanowiły fundusze z ochroną kapitału oraz sekurytyzacyjne. W kolejnych latach zdecydowanie zaczęły dominować fundusze mieszane, w tym znaczącą rolę przejęły fundusze aktywów niepublicznych. Szczyt popularności konstrukcji zamkniętych przypada na 2008 rok, kiedy na tle spadku wartości aktywów funduszy (szczególnie funduszy otwartych) wartość majątku funduszy zamkniętych była bardziej stabilna. Obecnie, wraz z powrotem dobrej koniunktury na rynkach akcji, dynamika wzrostu udziału FIZ w rynku wyhamowała na poziomie ok. 15% aktywów całego rynku.
fot. mat. prasowe
Czym wyróżniają się fundusze zamknięte?
Fundusz inwestycyjny zamknięty jest z założenia raczej funduszem skierowanym do inwestorów bardziej wyselekcjonowanych zarówno pod kątem doświadczenia i świadomości inwestycyjnej jak i finansowych możliwości inwestycyjnych. Wynika to z konstrukcji tych produktów, które z jednej strony dają inwestorowi większe spektrum inwestycyjne oraz stabilność, z drugiej natomiast nie są tak łatwo dostępne (częstotliwość wycen, progi wejścia) jak fundusze otwarte. W przypadku funduszy zamkniętych nabycie bądź sprzedaż certyfikatów możliwe są jedynie w określonych terminach, co stwarza znaczne ograniczenie możliwości wejścia do i wyjścia z inwestycji. Mając powyższe na uwadze, inwestor może wybierać, która konstrukcja prawna funduszu bardziej mu odpowiada. W większości przypadków ma do wyboru, zarówno w konstrukcji otwartej jak i zamkniętej, fundusze o takiej samej polityce inwestycyjnej (akcyjne, dłużne, mieszane). Wyjątkiem są fundusze sekurytyzacyjne i nieruchomości, które mogą mieć wyłącznie formę zamkniętą. Jednak nie wszystkie fundusze zamknięte mają bardzo wysokie progi i warunki wejścia. Istnieje duża grupa funduszy zamkniętych, szczególnie z ochroną kapitału, które są oferowane klientom detalicznym.
Jakie korzyści dają Inwestorowi?
Jedną z najważniejszych korzyści uczestnictwa w FIZ jest możliwość utworzenia takiego funduszu wyłącznie dla określonego inwestora lub inwestorów – mówimy wtedy o produktach szytych na miarę albo o funduszach aktywów niepublicznych stanowiących wehikuł inwestycyjny. Fundusz inwestycyjny zamknięty może emitować niepubliczne certyfikaty inwestycyjne, których emisja może zostać skierowana do konkretnego inwestora lub grupy inwestorów (osób fizycznych), bądź do instytucji (osób prawnych i jednostek nieposiadających osobowości prawnej). Takie rozwiązanie umożliwia inwestorowi odroczenie podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Konieczność uiszczenia podatku występuje dopiero w momencie wypłaty dochodu przez fundusz lub sprzedaży, bądź wykupienia certyfikatów.
Poza korzyściami podatkowymi, fundusze zamknięte to także większa swoboda alokacji aktywów, bogatszy zestaw narzędzi finansowych i alternatywne strategie inwestycyjne, mające przynosić inwestorom zysk niezależnie od rynkowej sytuacji.
Polska a Europa
Polskie fundusze zamknięte to odpowiednik europejskich funduszy non-ucits (do tej grupy zaliczane są też specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte), czyli takich, które nie spełniają wymogów dyrektywy UCITS. Są to rozwiązania, które nie mają paneuropejskiego charakteru i wywodzą się z lokalnych regulacji poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Udział funduszy tego typu w aktywach zebranych we wszystkich funduszach na rynku europejskim wynosi 25 %.
Do pobrania:
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl