Gdzie po kredyt na budowę domu?
2010-03-25 12:46
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jak zaciągnąć kredyt na budowę domu?
"Od początku marca można zaobserwować zdecydowanie większe zainteresowanie kredytami na budowę domu. W poprzednich miesiącach klienci analizowali różne możliwości, a teraz przystępują do składania wniosków. Obecnie jeden na pięciu klientów zainteresowanych kredytem hipotecznym chce budować dom" – przyznaje Ewa Burchat, doradca finansowy Home Broker z Gdańska."Marzec jest najgorętszy w przypadku kredytów na budowę – przyznaje też Tomasz Szlachta, doradca finansowy z Lublina. Według Mariusza Zielińskiego, doradcy z Warszawy, w marcu klienci najczęściej kompletują dokumenty, a najwięcej wniosków wpływa do banków w kwietniu i w maju.
Rozbudowana dokumentacja
Procedura ubiegania się o kredyt na budowę jest bardziej skomplikowana niż w przypadku kredytów na zakup mieszkania czy gotowego domu, chociaż warunki cenowe są takie same, jak w przypadku kredytów mieszkaniowych. Klient, który chce budować dom, musi zgromadzić – obok zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach – szereg innych dokumentów.
Wymagania poszczególnych banków mogą się różnić, ale kredytobiorca budujący dom musi liczyć się z koniecznością przedstawienia poniższych dokumentów:
- Akt notarialny zakupu działki (lub inny dokument stwierdzający nabycie nieruchomości)
- Odpis księgi wieczystej
- Prawomocne pozwolenie na budowę
- Umowa o budowę domu z generalnym wykonawcą
- Wycena
- Kosztorys budowy
- Dziennik budowy
- Zatwierdzony projekt architektoniczno – budowlany
- Wypis z rejestru gruntów
- Wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy
W przypadku, gdy z kredytu zamierza sfinansować także zakup działki pojawi się konieczność przedstawienia jeszcze:
- umowy przedwstępnej
- dokumentu potwierdzającego nabycie działki przez zbywcę
- informacji o wysokości zadłużenia obciążającego kredytowaną nieruchomość
W takim przypadku kredytobiorca zwykle w pierwszej kolejności ubiega się o kredyt na zakup działki, a po uzyskaniu dokumentów dotyczących budowy (zwykle zajmuje to kilka miesięcy), wnioskuje o podwyższenie kwoty kredytu w celu sfinansowania budowy. Możliwe jest też wystąpienie z wnioskiem do innego banku o kredyt na budowę oraz refinansowanie poniesionych kosztów zakupu działki.
oprac. : eGospodarka.pl