eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDochody i wydatki Amerykanów - dzisiaj dane

Dochody i wydatki Amerykanów - dzisiaj dane

2010-03-29 12:56

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Utrzymujący się na rynkach rekordowy popyt na wszelkiego rodzaju obligacje stwarza presję na spready kredytowe, co generalnie sprzyja walutom z rynków wschodzących. Może to wydawać się paradoksalne przy całym szumie medialnym o kryzysie fiskalnym i nadchodzącej inflacji, etc. Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro utrzymując się poniżej bariery 3,90. Korekcyjne osłabienie dolara na rynkach przełożyło się na spadek notowań USDPLN w kierunku 2,88. Zmienność na eurozłotym będzie najprawdopodobniej niska w najbliższych dniach. Jak pokazuje końcówka ubiegłego tygodnia, nawet większe wahnięcia nastrojów na giełdach nie przekładają się na silniejsze osłabienie złotego.

EUR/USD

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że rynek może zostać złapany na "złych" pozycjach po szczycie unijnym, co powinno wygenerować silniejszy ruch korekcyjny. Short squeeze następuje zazwyczaj wtedy, gdy zbyt duża liczba graczy zajmuje te same pozycje. Jeśli spojrzeć na raport CFTC, to widać, że krótkie pozycje w eurodolarze utrzymywane przez małych graczy (ang. small speculators) urosły do największego poziomu od listopada 2008. Dodając do tego ostatnią kapitulację Goldman Sachs i Citigroup na rekomendacji kupna euro mamy idealną receptę na gwałtowny ruch korekcyjny. Prawdopodobny zasięg to zniesienie 61,8% lub 76,4% fibo ostatniej fali spadkowej, czyli przedział 1,3607-1,3687. Zmienność będzie w tym tygodniu dodatkowo zwiększona ze względu na nadchodzący miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Główny trend jest spadkowy. Pierwszy istotny opór znajduje się przy 1,3542.

GBP/USD

Short squeeze na parachdolarowych widoczny jest również na funtdolarze, który w ubiegłym tygodniu obronił wsparcie przy 1,48. Zbiegło się to w czasie ze znacznie lepszymi od oczekiwań danymi o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. Impuls wzrostowy wyhamował dzisiaj w pobliżu zniesienia 38,2% fibo (1,5022). W przypadku przedłużenia korekty kolejnym celem ruchu będzie strefa 1,51-1,5160. Jutro w centrum uwagi będą dane PKB z Wielkiej Brytanii (kolejna rewizja za IV kwartał) oraz dane o saldzie na rachunku bieżącym. Wysoka zmienność na dolarze w tym tygodniu powinna przełożyć się na silne wahania funtdolara.

USD/JPY

Od połowy ubiegłego tygodnia widoczna jest silna presja na osłabienie jena. Wybicie z wąskiego zakresu na USDJPY przełożyło się na ruch wzrostowy, który wyhamował nieco poniżej 93,00. Jen osłabia się również w relacji do euro. Notowania EURJPY testowały dzisiaj poziom 125 jenów za euro. Na wykresie dziennym widoczna jest formacja odwróconej głowy z ramionami. Realizacja tej formacji przyniosłaby ruch o minimalnym zasięgu 500 pipsów w przypadku przebicia linii szyi, co daje potencjalny wzrost do 130. Opublikowane dzisiaj dane o sprzedaży detalicznej z Japonii pozytywnie zaskoczyły rynek, pokazując największą dynamikę wzrostu od 1997 roku.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: