eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweNewConnect - obowiązki informacyjne spółek

NewConnect - obowiązki informacyjne spółek

2010-03-31 10:30

Alternatywny System Obrotu budzi duże zainteresowanie zarówno wśród spółek, jak i potencjalnych inwestorów. Są oni skłonni do poniesienia większego ryzyka, w zamian za większe zyski. Wielu inwestorów uważa jednak rynek NewConnect za labirynt, w którym nie dość, że można się zgubić, to jeszcze zbankrutować.

Przeczytaj także: Debiut na NewConnect: wymogi formalne

Na dzień dzisiejszy na NC funkcjonuje 118 spółek. Jest to trzy razy mniej niż liczba przedsiębiorstw wchodzących w skład Warszawskiego Indeksu Giełdowego. Można by pomyśleć, że mniej spółek oznacza łatwiejsze znalezienie tej właściwej, która pozwoli inwestorowi zrealizować wymarzone zyski. Nic bardziej mylnego… Po pierwsze, rynek NewConnect charakteryzuje się tym, że w jego skład wchodzą małe, młode i perspektywiczne spółki. Ich sytuacja na rynku nie jest ustabilizowana i dlatego taka inwestycja połączona jest z większym ryzykiem. Po drugie należy uświadomić sobie, że nie ma łatwych zysków. Na wszystko trzeba zapracować, trzeba mieć wiedzę, a co ważniejsze, trzeba wiedzieć gdzie jej szukać.

Gdzie szukać?

Inwestując na NewConnect należy dużo większą uwagę przywiązywać do biznesu spółki wykorzystując analizę fundamentalną i informacje zawarte w dokumentach informacyjnych. Analiza techniczna praktycznie nie ma tu rozsądnego zastosowania. Badając fundamenty danej spółki najwięcej dowiemy się u źródła, czyli z rzetelnych dokumentów podawanych opinii publicznej, najczęściej drogą internetową. Każda spółka funkcjonująca w ASO jest zobowiązana do wydania dokumentu informacyjnego oraz przekazywania informacji bieżących i okresowych. Informacje te powinny odzwierciedlać specyfikę działania firmy i jej sytuacji w sposób prawdziwy, rzetelny i kompletny oraz powinny być sporządzone w sposób umożliwiający inwestorom ocenę wpływu przekazywanych informacji na sytuację gospodarczą, majątkową i finansową firmy. Spółka notowana w tym systemie ma jednak bardziej liberalne obowiązki informacyjne niż na rynku głównym GPW, mając obowiązek publikowania jedynie raportów rocznych i półrocznych.

Raporty bieżące powinny zawierać informacje o zdarzeniach, które w ocenie emitenta mogą mieć istotny wpływ na sytuację gospodarczą emitenta lub na cenę instrumentów finansowych. Raport ten powinien być przekazany nie później niż w ciągu 24 godzin od zaistnienia okoliczności. W szczególności emitent zobowiązany jest do przekazania informacji o:
  • nabyciu lub zbyciu aktywów o istotnej wartości dla emitenta oraz ustanowieniu hipoteki lub zastawu, jeżeli ma to istotny wpływ na sytuację emitenta,
  • zawarciu istotnej umowy handlowej,
  • udzieleniu kredytu, pożyczki lub poręczeń, jeżeli kwota ma istotny wpływ na sytuację emitenta,
  • wszczęciu przed sądem postępowania arbitrażowego,
  • rejestracji przez sąd zmiany wysokości lub struktury kapitału zakładowego emitenta,
  • zmianie praw instrumentów finansowych,
  • umorzeniu instrumentów finansowych,
  • podjęciu decyzji o połączeniu, podziale lub przekształceniu emitenta,
  • zmianie osoby zarządzającej lub nadzorującej,
  • złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: