Które banki oferują kredyt na i za PIT?
2010-03-30 10:58
Kredyty celowe na podatek PIT © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Kredyty na PIT wciąż dostępne
W kilku instytucjach znajdziemy kredyty celowe przeznaczone właśnie na dopłatę podatku. Taką ofertę ma m.in. MultiBank, gdzie oprocentowanie wynosi 10,99 proc. dla posiadaczy konta Aquarius i 11,99 proc. dla pozostałych klientów. To stawki niższe od standardowej oferty pożyczek gotówkowych w tym banku, więc można je uznać za atrakcyjne. Prowizja za przyznanie takiego kredytu wynosi 1,5 proc. Minusem będzie jednak minimalna kwota kredytu, bo to 3 tys. PLN. Jeśli ktoś będzie więc miał dopłatę niższą niż ta kwota, nie dostanie kredytu.Ofertę specjalnego kredytu na podatek znajdziemy jeszcze w Banku Polskiej Spółdzielczości. Tu kwota kredytu zaczyna się już od 500 zł, a warunki też należy uznać za korzystne. Bank nie pobiera prowizji, a oprocentowanie wynosi 12,5 proc.
W Banku Millennium dostęp do kredytu na spłatę podatku mają posiadacze kart kredytowych. Mogą oni zapłacić fiskusowi z limitu na karcie kredytowej i rozłożyć to zadłużenie na raty. Oprocentowanie wynosi 12,9 proc., choć do wyboru jest tylko kredyt na 5 lub 10 rat. Minimalna kwota pożyczki to 300 zł.
fot. mat. prasowe
Kredyty celowe na podatek PIT
fot. mat. prasowe
Kredyty przyznawane na podstawie PIT
Promocję związaną z rozliczeniami z fiskusem wprowadził też Raiffeisen Bank. Posiadacze kart kredytowych w tej instytucji mogą do końca kwietnia wykonywać przelewy z rachunku karty bez prowizji. W tym banku są one traktowane jako transakcje bezgotówkowe, więc jeśli ktoś zapłaci za podatek kartą Raiffeisena i miesiąc później spłaci całość zadłużenia, to zmieści się w okresie bezodsetkowym. Promocja nie jest ograniczona do przelewów podatkowych, więc nawet kwietniową ratę za kredyt hipoteczny można zapłacić w ten sposób.
Trzeba jednak pamiętać, że pożyczenie pieniędzy od banku na dopłatę wiąże się z kosztami związanymi z odsetkami i prowizjami. Warto więc wyciągnąć wnioski i jeśli spodziewamy się, że w następnym roku również będzie nam grozić dopłata podatku, to już wcześniej wypadałoby odkładać odpowiednie kwoty. Takie rozwiązanie na pewno będzie dużo tańsze niż kredyt na PIT.
oprac. : M. Ostrowski, M. Sadrak / Open Finance