eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweZdolność kredytowa: jak jest określana?

Zdolność kredytowa: jak jest określana?

2010-04-02 00:15

Przeczytaj także: Jak zwiększyć zdolność kredytową?


Zdolność kredytowa kupującego mieszkanie

DK Notus zwraca uwagę, iż starając się o kredyt hipoteczny musimy pamiętać, że to jaki rodzaj nieruchomości chcemy kupić również wpłynie na zdolność kredytową. W kredytach hipotecznych dla banku istotna jest sytuacja finansowa osoby starającej się o kredyt, a także parametry kredytowanej nieruchomości. Po zbadaniu obu parametrów bank przyzna kredyt na podstawie tego parametru, który będzie niższy. Dlatego jeśli wnioskujemy o kredyt na kwotę 350 tys. PLN, a wartość nieruchomości szacowana jest na kwotę 300 tys. PLN, to właśnie ta druga dana wyznaczy kwotę przyznanego kredytu. Jednak jeśli staramy się o kredyt hipoteczny na zakup i remont mieszkania, to wtedy zostanie nam przyznany kredyt w kwocie wnioskowanej, o ile mamy zdolność kredytową na taką sumę.

Starając się o kredyt hipoteczny bank zbada regularność dochodów – umowa o pracę na czas nieokreślony znacznie zwiększa atrakcyjność kredytobiorcy; ilość osób w gospodarstw domowym – niestety im mniej tym lepiej, bo mniejsze kwoty są miesięcznie przeznaczane na utrzymanie rodziny; miesięczne koszty utrzymania; historię kredytową – istotne jest czy mamy dodatkowe zobowiązania na głowie, a także czy w przeszłości byliśmy sumiennym kredytobiorcą. Natomiast informacje dotyczące mieszkania, które będą dla niego istotne to przede wszystkim rodzaj i wartość rynkowa nieruchomości oraz stan realizacji inwestycji.

Zwiększ swoje szanse na kredyt

Mimo coraz większych wymagań stawianych przez banki, istnieje kilka trików, które pozwalają podnieść szanse na uzyskanie kredytu lub zwiększenie jego wysokości. Przede wszystkim przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny warto zamknąć wszelkie linie debetowe w rachunkach oraz karty kredytowe. – Większość limitów kredytowych trafia na listę do Biura Informacji Kredytowej, które jest podstawowym źródłem informacji o kliencie dla analityka bankowego – tłumaczy Robert Pawlik, doradca finansowy Domu Kredytowego Notus – Większość banków przy obliczaniu zdolność kredytowej bierze pod uwagę dostępną kwotę przyznanego limitu, a nie jego faktyczne wykorzystanie - dodaje. Dlatego warto zamknąć wszelkie limity, a dla pewności uzyskać od pracownika banku zaświadczenie o całkowitym zamknięciu karty kredytowej bądź kredytu w rachunku.

Eksperci radzą, że jeśli jesteśmy już obciążeni ratami kredytów, to warto maksymalnie wydłużyć okres ich spłaty, zmniejszając tym samym wysokość miesięczną raty. Dla większość podmiotów udzielających kredytów liczy się miesięczna kwota rat, którymi jesteśmy obciążeni, a nie wysokość przyznanych zobowiązań kredytowych.

Jeszcze jednym sprawdzonym sposobem jest pozyskanie współkredytobiorcy, który wcale nie musi być współmałżonkiem lub osobą spokrewnioną. Częstą praktyką jest również dołączenie rodziców do kredytu. Jednak musimy liczyć się z tym, że stosując ten zabieg możemy skrócić okres, na jaki zostanie przyzna zobowiązanie finansowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: