Dostępność kredytów: indeks III 2010
2010-04-01 13:08
Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC Biznes © fot. mat. prasowe
Indeks Dostępności Kredytowej wrócił do trendu wzrostowego, w marcu wyniósł 104,33 pkt, o 1 pkt więcej niż w lutym. Indeks powstaje na podstawie uśrednionych ofert dziesięciu banków z rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów.
Przeczytaj także: Dostępność kredytów: indeks II 2010
Obliczany każdego miesiąca przez Open Finance i TVN CNBC Biznes Indeks Dostępności Kredytowej (IDK), który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych, wzrósł w marcu o jeden punkt do poziomu 104,33 pkt. Najwyższy poziom IDK osiągnął w styczniu br. (107,52 pkt), było to jednak spowodowane specyfiką podawanej przez Główny Urząd Statystyczny średniej krajowej pensji, do której na przełomie roku doliczane są premie i trzynastki. Potem w lutym indeks zgodnie z oczekiwaniami spadł do 103,33, a teraz wrócił do trwającego od czerwca ubiegłego roku (od kiedy to jest kalkulowany) trendu wzrostowego.fot. mat. prasowe
Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC Biznes
Na marcowy wzrost notowań indeksu korzystnie wpłynęły wszystkie trzy czynniki brane pod uwagę przy jego wyliczaniu. W lutym przeciętna pensja (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 3288 zł i była o 1,76 proc. wyższa od styczniowej. W połączeniu ze spadkiem średniej marży z 2,48 do 2,37, spowodowało to wzrost zdolności kredytowej o 2,5 procent. Zarabiająca dwie średnie krajowe rodzina 2+1 mogła na koniec lutego (uwzględniając podawaną w marcu lutową średnią) dostać kredyt w wysokości około 366,5 tys. złotych.
Także maksymalne dostępne LTV (stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości będącej jego zabezpieczeniem) wzrosło – z 96 do 99,5 proc. Wpłynęły na to zmiany ofertowe w trzech instytucjach: Banku Zachodnim WBK, mBanku i MultiBanku.
Indeks powstaje na podstawie uśrednionych ofert dziesięciu banków z rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów. Na indeks nie wpływają zatem oferty instytucji sprzedających niewielką liczbę kredytów miesięcznie, ale jeśli chodzi o parametry, znacznie odbiegające od rynkowych standardów.
Przeczytaj także:
Dostępność kredytów: indeks X 2014
oprac. : Marcin Krasoń / Open Finance
Więcej na ten temat:
dostępność kredytów, polityka banków, oprocentowanie kredytów, Indeks Dostępności Kredytowej