Jak rozpocząć inwestowanie w złoto?
2010-04-11 00:42
Przeczytaj także: 6 pytań i odpowiedzi przed inwestowaniem w złoto
Jak zauważa ZFDF, wartość dolara spadła zatem o 21,9%. Po odjęciu od siebie dwóch otrzymanych wartości (43,2% - 21,9%) widać wyraźnie, że realny zysk na złocie po uwzględnieniu spadku wartości dolara, wyniósł 21,3%, a nie 43,2%. Daje to aż 50% różnicy wobec tego, co wynika z samego wzrostu cen. Jeśli zatem nie weźmiemy pod uwagę kursu dolara i będziemy opierać się jedynie na nominalnych wartościach i eksponowanych wzrostach cen złota, możemy się rozczarować osiągniętymi zyskami, które niewątpliwie będą niższe, niż te spodziewane.
ABC inwestowania w złoto
Czy wiesz, że…
Głównymi producentami złota w 2008 r. były (źródło: TwoNuggets.com):
Chiny – 295 ton/roczne
RPA – 250 ton/rocznie
USA – 230 ton/rocznie
Australia – 225 ton/rocznie
Peru – 175 ton/rocznie
Rosja – 165 ton/rocznie
Kanada – 100 ton/rocznie
Indonezja – 90 ton/rocznie
Łącznie na kraje te przypada 70% światowej produkcji. Największym złożem złota na świecie jest Witwatersrand w Republice Południowej Afryki.
Gdy ostatecznie zdecydujemy się na inwestycję w złoto, ocenimy nasze możliwości finansowe i określimy kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na ten cel. Wybierzemy odpowiadającą nam formę inwestycji. - Złoto w postaci „fizycznej”, czyli sztabek i monet, możemy kupić w oddziałach NBP, w sklepach internetowych, na internetowych aukcjach (np. na Allegro.pl), w kantorach i lombardach czy u jubilerów zajmujących się jego skupem i sprzedażą. Jeśli chodzi o zakup złota w postaci papierowego dokumentu, który potwierdza nabycie kruszcu, do wyboru mamy banki, TFI (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych) - zarówno polskie jak i zagraniczne, Giełdę Papierów Wartościowych oraz biura maklerskie, specjalizujące się w transakcjach walutowych – podpowiada Maciej Bitner, analityk Wealth Solutions i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
Jak zainwestować w złoto? - Porady ZFDF
- Zapoznajmy się – choć odrobinę – z rynkiem złota, sytuacją na nim oraz samym złotem
- Określmy, ile środków możemy przeznaczyć na inwestycję
- Wybierzmy odpowiadającą nam formę inwestycji
- Przeanalizujmy realne wzrosty ceny złota, by nasza inwestycja przyniosła nam oczekiwane zyski
- Gdy nie czujemy się na siłach – odwiedźmy specjalistów, którzy pomogą nam zainwestować
- Pamiętajmy, że zaleca się powszechnie, by złoto stanowiło kilkanaście procent portfela inwestycyjnego
- Nie sugerujmy się ślepo modą i trendami. Bądźmy świadomi turbulentności rynku oraz otoczenia. Nic bowiem nie jest pewne!
![Inwestycje w złoto rekordowe Inwestycje w złoto rekordowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zloto/Inwestycje-w-zloto-rekordowe-256077-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl