eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePrywatyzacja GPW a fuzja giełdowa

Prywatyzacja GPW a fuzja giełdowa

2010-04-14 09:27

Należy pamiętać, że giełdy papierów wartościowych to spółki akcyjne, które tak jak przedsiębiorstwa, mają na celu powiększenie swojego zasięgu i zwiększanie zysków. Tak, jak inne przedsiębiorstwa, również giełdy podejmują zatem działania mające na celu obniżanie kosztów i zwiększanie konkurencyjności, co często ułatwić może fuzja.

Przeczytaj także: Deutsche Börse chce kupić akcje GPW

Rodzaje giełd

Zasady organizacji i funkcjonowania giełd papierów wartościowych są niejednolite. We wszystkich krajach istnieją pewne normy prawne regulujące problematykę giełd, lecz nigdy nie udało się scalić większości międzynarodowych giełd w jeden sprawnie działający organizm. Takie próby zostały podjęte już na początku lat 90., kiedy to starano się utworzyć wspólną giełdę europejską (m.in. projekt Interbourse Data Information System oraz projekt Euroquote), jednak ze względu na trudności techniczne, owe starania zostały zaniechane.

Istnieją dwie formy prawne giełd papierów wartościowych. Pierwszy model obrazuje niezależną giełdę jako instytucję powołaną przez podmioty zainteresowane stworzeniem rynku papierów wartościowych. Najczęściej zarządzają nią banki i domy maklerskie, kierując się adekwatnymi przepisami prawa handlowego i cywilnego. Najlepszym przykładem takiego modelu są giełdy w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. Drugi rodzaj giełd, to giełdy państwowe, które poprzez uzyskanie adekwatnego pozwolenia odpowiedniego aparatu państwowego mogą funkcjonować. W tym przypadku, giełdy działają według ściśle określonych przez państwo reguł. Przykładem takiego funkcjonowania jest m.in. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dlaczego giełdy się łączą?

W dzisiejszych czasach przepływ pieniądza nie jest w żaden sposób ograniczony, dlatego giełdy podjęły walkę konkurencyjną w celu zwiększenia swojego udziału w globalnym rynku papierów wartościowych. Wprowadzenie w świat finansów takich innowacji jak: nowe instrumenty finansowe, udoskonalenie systemów giełdowych, rozwój nowych rynków oraz rozwój usług telekomunikacyjnych, a zwłaszcza usług internetowych, podziałało stymulująco. Nieustanny rozwój rynków finansowych na całym świecie, doprowadził do stworzenia globalnego rynku, w którym inwestorzy mogą dokonywać transakcji kupna-sprzedaży praktycznie na każdej giełdzie. Od momentu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w 1999 r. giełdy w Europie wykazują wzmożoną ochotę do łączenia się. Z czasem fuzje giełd przybrały na znaczeniu na całym świecie. Stały się powszechnym zjawiskiem na wszystkich kontynentach, a nawet są plany aby powstały giełdy międzykontynentalne. Wszystkie te zabiegi są czynione po to, aby giełda papierów wartościowych stała się jak najbardziej konkurencyjna, prowadziła do jak najmniejszych kosztów transakcyjnych oraz harmonizacji otoczenia formalnoprawnego. Na przestrzeni lat bardzo wzrosła zatem rywalizacja między różnymi giełdami, które zaczęły walczyć o miano największej, najbardziej płynnej giełdy na danym kontynencie.

 

1 2

następna

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: