Rynek kredytów hipotecznych III 2010
2010-04-15 12:38
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN © fot. mat. prasowe
Marzec był kolejnym miesiącem stabilizacji oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Przeciętny poziom oprocentowania kredytów złotowych wzrósł zaledwie o 0,01p.p. względem poprzedniego miesiąca. Średni poziom marż w tym okresie nie zmienił się - wynika z raportu Szybko.pl i Expandera.
Przeczytaj także: Oferty kredytów hipotecznych III 2010
Zdaniem Expandera w najbliższym czasie możemy się jednak spodziewać redukcji kosztów, związanych z korzystaniem z kredytów mieszkaniowych w rodzimej walucie, w związku z obserwowanymi spadkami stawki WIBOR. W przeciągu marca, trzymiesięczny WIBOR spadł z poziomu 4,15% do 4,1%, osiągając 13. kwietnia historycznie niską wartość 3,92%. Ponieważ banki ustalają oprocentowanie kredytów złotowych, bazując na obniżającej się stawce WIBOR, jej redukcja powinna w najbliższym czasie wpłynąć na obniżenie oprocentowania.fot. mat. prasowe
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w CHF
W marcu b.r., kredyty w CHF bardzo zyskały na swej konkurencyjności w ofercie Alior Bank, który obniżył ich marżę, a tym samym także oprocentowanie aż o 2,75p.p., w stosunku do ich poziomu z lutego. Pozostałe instytucje bankowe nie wprowadziły żadnych zmian, z wyjątkiem PKO BP i Polbanku, które nieznacznie obniżyły poziomy obu wartości. Środkowa wartość (mediana) poziomu marży z marca była wyższa od tej z lutego o 0,59p.p. Podobnie, jak miesiąc temu najniższe oprocentowanie miały Nordea Bank Polska i Bank BPH.
Przeczytaj także:
Rynek kredytów hipotecznych I 2019
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, rynek kredytów hipotecznych, rynek kredytów mieszkaniowych