eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek kredytów hipotecznych III 2010

Rynek kredytów hipotecznych III 2010

2010-04-15 12:38

Rynek kredytów hipotecznych III 2010

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Marzec był kolejnym miesiącem stabilizacji oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Przeciętny poziom oprocentowania kredytów złotowych wzrósł zaledwie o 0,01p.p. względem poprzedniego miesiąca. Średni poziom marż w tym okresie nie zmienił się - wynika z raportu Szybko.pl i Expandera.

Przeczytaj także: Oferty kredytów hipotecznych III 2010

Zdaniem Expandera w najbliższym czasie możemy się jednak spodziewać redukcji kosztów, związanych z korzystaniem z kredytów mieszkaniowych w rodzimej walucie, w związku z obserwowanymi spadkami stawki WIBOR. W przeciągu marca, trzymiesięczny WIBOR spadł z poziomu 4,15% do 4,1%, osiągając 13. kwietnia historycznie niską wartość 3,92%. Ponieważ banki ustalają oprocentowanie kredytów złotowych, bazując na obniżającej się stawce WIBOR, jej redukcja powinna w najbliższym czasie wpłynąć na obniżenie oprocentowania.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN

Analizując oprocentowanie kredytów złotowych na kwotę 300tys. PLN (wkład własny na poziomie 25%) okazuje się, że w marcu, podobnie jak w poprzednim miesiącu, mimo stabilizacji średniej wartości oprocentowania, nastąpiło kilka zmian. W badanym okresie tylko dwa banki: Allianz Bank Polska i PEKAO Bank Hipoteczny podwyższyły poziom oprocentowania odpowiednio o: 0,57p.p. i 0,4p.p. Wzrost ten wynika z podwyżki marż. W największym stopniu marże dla kredytów złotowych podniósł Allianz Bank Polska - aż o 0,60p.p. – jednak jego oferta nadal pozostaje znacznie tańsza niż najdroższych banków. Podobnie, jak w poprzednim miesiącu, także w marcu najwyższe oprocentowanie dla 30-letniego kredytu, udzielonego w kwocie 300tys. PLN, przy 25%-owym wkładzie własnym oferował Banku BHP – wyniosło ono 8,90%. Kredyt o najniższym oprocentowaniu można było w dalszym ciągu znaleźć w BZ WBK.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR

W raporcie czytamy, że odnosząc się do kredytów walutowych – w dalszym ciągu ich rata pozostaje na niższym poziomie niż kredytów złotowych, co wynika z niższego oprocentowania. W przypadku kredytów w EUR, w marcu dał się zaobserwować spadek ich oprocentowania, będący wynikiem obniżek marż. Wyjątkowo, w Banku Ochrony Środowiska podwyższona został stopa procentowa kredytów o 0,04p.p. Pozycję lidera, z uwagi na najtańszą ofertę kredytową w dalszym ciągu zajmuje DnB NORD, który w marcu obniżył oprocentowanie o dodatkowe 0,32p.p., a marże o 0,3p.p. Najdroższy kredyt w walucie unijnej znajduje się w ofercie Getin Noble Bank.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w CHF

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w CHF




W marcu b.r., kredyty w CHF bardzo zyskały na swej konkurencyjności w ofercie Alior Bank, który obniżył ich marżę, a tym samym także oprocentowanie aż o 2,75p.p., w stosunku do ich poziomu z lutego. Pozostałe instytucje bankowe nie wprowadziły żadnych zmian, z wyjątkiem PKO BP i Polbanku, które nieznacznie obniżyły poziomy obu wartości. Środkowa wartość (mediana) poziomu marży z marca była wyższa od tej z lutego o 0,59p.p. Podobnie, jak miesiąc temu najniższe oprocentowanie miały Nordea Bank Polska i Bank BPH.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: