Kredyt hipoteczny: wybierz ubezpieczenie
2010-04-29 12:47
Rośnie zdolność kredytowa Polaków, a co za tym idzie wzrasta liczba kupowanych mieszkań oraz zaciąganych kredytów. Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego jest zazwyczaj zobowiązaniem na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Warto zatem dokładnie przeanalizować warunki na których go bierzemy - radzą eksperci z Groupe Prévoir.
Przeczytaj także: Ubezpieczenie kredytu hipotecznego kosztuje
Najczęściej Klienci koncentrują się jedynie na oprocentowaniu kredytu oraz prowizji od jego udzielenia. W drugiej kolejności zwracają uwagę na walutę, następnie na raty (stałe lub malejące) oraz czas oczekiwania na rozpatrywanie wniosku - w związku z faktem, że najczęściej zależy nam na czasie. Mało kto zwraca uwagę na ubezpieczenie jako gwarancję spłaty kredytu w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Podczas gdy jego cena i gwarancje mają duży wpływ zarówno na wysokość spłacanych przez nas zobowiązań finansowych, jak również na konsekwencje wypadków, które może przynieść nam życie. - podkreśla Colin Turner, Dyrektor Oddziału Groupe Prévoir.Zanim wybierzemy najodpowiedniejszą dla nas polisę, należy zastanowić się nad:
- Po pierwsze w jakim zakresie chcemy się ubezpieczyć (co ma wpływ na wysokość składki). Możemy na przykład wybrać opcję ubezpieczenia w razie śmierci, albo rozszerzyć ją o gwarancje na wypadek inwalidztwa, niezdolności do pracy lub też poważnego zachorowania.
- Po drugie, zastanówmy się czy chcemy płacić składkę miesięczną czy też na przykład roczną. W tym drugim wypadku zazwyczaj uzyskamy korzystniejszą cenę.
- Kolejną rzeczą do zweryfikowania są tak zwane „Wyłączenia odpowiedzialności", które określają w jakiej sytuacji dane Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania. Jeśli na przykład uprawiamy jakiś sport o podwyższonym ryzyku (np. nurkowanie czy wspinaczkę w górach) powinniśmy zorientować się, które Towarzystwo nie wyłącza odpowiedzialności za śmierć podczas uprawiania takiej dyscypliny. Należy również sprawdzić czy w paragrafie „Wyłączenia" wymienione są wszystkie wyłączenia czy użyto jedynie sformułowania „w szczególności" i podano kilka przykładów, co pozostawia wiele niejasności co do interpretacji konkretnego niewymienionego zdarzenia.
- Ważnym elementem jest również ograniczenia wiekowe dotyczące umowy ubezpieczenia. Tutaj zwrócić uwagę należy na fakt, że Towarzystwo limituje np. wiek zawarcia umowy w granicach 18-55 lat, ale maksymalny okres ubezpieczenia kończy się, gdy ubezpieczony ukończy 70 lat - wówczas następuje rozwiązanie umowy.
- Towarzystwa oferują również różnego rodzaju zniżki, np. dla osób w młodym wieku lub niepalących przewidziana jest korzystniejsza wysokość składki.
- Miejmy na uwadze, że część Towarzystw daje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia w każdej chwili, niezależnie od faktu czy już się posiada czy jest się w trakcie zaciągania kredytu hipotecznego.
"Warto zwrócić również uwagę na fakt, że kredytobiorca nie musi korzystać z propozycji ubezpieczenia proponowanego przez bank. Ofertę zabezpieczenia kredytu hipotecznego ma w swojej ofercie prawie każde Towarzystwo. Opłaca się je porównać i przeanalizować przed dokonaniem ostatecznego wyboru" - mówi Colin Turner, Dyrektor Oddziału Groupe Prévoir.
Przeczytaj także:
Kredyty mieszkaniowe tańsze od stycznia?
oprac. : eGospodarka.pl