Fałszowanie banknotów a przyjęcie euro
2010-05-04 11:49
Przeczytaj także: Fałszowanie pieniędzy - kampania edukacyjna
Aby nie paść ofiarą fałszerzy pieniędzy, eksperci radzą pamiętać o trzech podstawowych krokach:
1. Skrobanie banknotu
fot. mat. prasowe
Wypukły druk
fot. mat. prasowe
Znak wodny i nitka zabezpieczająca
Oceniając autentyczność banknotu euro, warto również sprawdzić go pod światło. Naszą uwagę powinien w szczególności przykuć znak wodny. Jeśli położy się banknot na ciemnej powierzchni, jasne elementy ciemnieją. Efekt ten najłatwiej zaobserwować na oznaczeniu nominału.
Należy również przyjrzeć się, czy widoczna jest nitka zabezpieczająca, biegnąca wzdłuż banknotu. Przy oglądaniu banknotu pod światło zabezpieczenie te wygląda jak ciemna linia, na której widnieją wypisane drobnym drukiem słowo „EURO" i nominał.
fot. mat. prasowe
Pasek opalizujący
Kolejnym krokiem jest przechylanie banknotów euro pod różnym kątem, aby sprawdzić elementy pokryte np. farbą zmieniającą kolor czy paskiem opalizującym. Powinniśmy zwracać uwagę, czy zmianie ulega kolor oraz wzór w zależności od kąta patrzenia.
DCB podaje, iż znajomość powyższych wskazówek to najprostszy sposób na ochronę przed fałszywymi banknotami euro. Warto jednak zaznaczyć, że są one przydatne tylko wtedy, gdy falsyfikaty są niskiej jakości. Jeśli mamy do czynienia z doskonale podrobionymi fałszywkami, musimy skorzystać ze specjalnych urządzeń.
Co zrobić z fałszywym banknotem euro?
„Gdy przypuszczamy, że np. otrzymany w sklepie banknot euro nie jest autentyczny, nie próbujmy zapłacić tym banknotem lub rozmienić go na drobne. Jeśli to uczynimy, popełnimy przestępstwo, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat” – mówi Sylwester Salach, prezes firmy DCB, która jest wyłącznym dystrybutorem lampy kasjerskiej DeCoBa. Naszym obowiązkiem jest zgłoszenie się na policję w celu sprawdzenia jego autentyczności. Policjanci zatrzymają podejrzany banknot euro za pokwitowaniem i przekażą go do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli banknot okaże się autentyczny, zostanie zwrócony. Niestety w przypadku potwierdzenia w wyniku ekspertyzy nieautentyczności banknotu, zostanie on zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości.
Polacy powinni doskonale poznać banknoty euro, jeszcze przed wprowadzeniem nowej waluty do Polski. Zapobiegnie to większej liczbie przypadków fałszowania pieniędzy, a także zniweluje straty m.in. ekonomiczne związane z tym procederem.
Firma DCB stawia sobie za cel edukację Polaków w zakresie problemu podrabiania pieniędzy. Głównym narzędziem w tym zakresie jest kampania uświadamiająca „Znam Swoje Pieniądze”.
Przeczytaj także:
Podczas zakupów uważaj na fałszywe banknoty
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fałszowanie banknotów, fałszywe banknoty, pieniądze, fałszowanie pieniędzy, banknoty, obrót gotówkowy, banknoty euro