Najlepsze fundusze otwarte IV 2010
2010-05-07 11:10
Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte I-III 2010
Skokiem notowań w grupie krajowych funduszy obligacyjnych zaskoczył SKOK Obligacji. Jednostki funduszu wzrosły w skali miesiąca o 2,8%. Trudno dopatrzeć się przyczyny tak spektakularnej zwyżki, tym bardziej, że mediana stóp zwrotu w tej grupie wyniosła zaledwie 0,2% a następny w rankingu KBC Papierów Dłużnych zanotował zysk w wysokości 0,88%.
Kwiecień ponownie okazał się bardzo dobry dla funduszy Superfund. Superfund Trend Podstawowy wzrósł w skali miesiąca o ponad 10%. Po marcowym 26,7% wzroście najbardziej agresywnej strategii (Superfund C EUR), również w minionym miesiącu fundusz ten kontynuował dobrą passę, zwyżkując tym razem o 4,85%. Po bardzo dobrych wynikach w 2008 roku, Superfund C przez cały 2009 rok stracił blisko 50%. Stąd też ostatnie dane mogą okazać się pierwszą oznaką końca złej passy i sprawić, iż cały 2010 rok ponownie należeć będzie do jednych z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię hedgingową (typu managed futures).
Początek maja przyniósł mocne spadki na giełdach i lokujący swoje oszczędności w funduszach akcji z pewnością zastanawiają się, jak będą wyglądały wyniki ich inwestycji w przyszłości. Dobre dane makroekonomiczne, które napływały na rynek przez cały kwiecień, wyraźnie pokazują, że trwa ożywienie w światowej gospodarce. Zarówno w Polsce jak i za granicą trwa sezon publikacji wyników finansowych spółek giełdowych za I kwartał. Jak na razie wydają się one potwierdzać dobrą koniunkturę gospodarczą. Mimo to w ostatnich dniach uwaga inwestorów przestała skupiać się na globalnych perspektywach gospodarczych, a zaczęła koncentrować na kłopotach budżetowych niektórych państw strefy euro. Osiągnięte przed paroma dniami porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Grecji, zamiast uspokoić rynki, uświadomiło inwestorom rozmiar problemów i w połączeniu z technicznym wykupieniem rynków akcji dało impuls do wyprzedaży.
Jeżeli kryzys grecki rzeczywiście rozprzestrzeni się na inne państwa lub Grecja nie będzie w stanie przeprowadzić uzgodnionych reform, to spadki kursów mogą oczywiście zagościć na giełdach na dłużej. Jednak wspomniane wyżej wyraźne oznaki wejścia światowej gospodarki w fazę wzrostową cyklu koniunkturalnego, wskazują, że tylko kolejna korekta w trwającym trendzie wzrostowym. Z pewnością wciąż istnieje wiele czynników ryzyka dla ożywienia gospodarczego i w miarę jak inwestorzy będą je zauważać, prowadzić to będzie do fluktuacji cen akcji. Taka sytuacja zwiększy zmienność i raczej w najbliższym czasie należy zapomnieć o dynamicznych i jednostajnych wzrostach kursów z jakimi mieliśmy do czynienia w 2009 roku. Niemniej długoterminowy trend wzrostowy powinien zostać jeszcze przez jakiś czas zachowany.
Do pobrania:
1 2
oprac. : M. Arent, R. Lerski / expander