Najłatwiej o kredyt na mieszkanie od Dom Development
2010-05-14 11:22
Przeczytaj także: Ranking polskich banków wg deweloperów 2010
Nawet kilkadziesiąt zakończonych projektów
Lider rankingu Home Broker – Dom Development – prowadzi działalność od 1996 roku i według stanu na koniec kwietnia, zrealizował do tej pory 70 inwestycji mieszkaniowych. Marvipol, co prawda też działa od 14 lat, ale ma na swoim koncie dopiero 11 inwestycji. Budimex Nieruchomości zrealizował ich 27. Dużą liczbą realizacji mogą się tez pochwalić JW. Construction (48) czy gdyńska Grupa Inwestycyjna „Hossa” (31). Najstarszą spółka w zestawieniu jest wrocławski Archicom, który działa od 1989 roku.
Deweloper na „białej liście”, tańszy kredyt
Z obserwacji Home Broker wynika, że banki wyraźnie zliberalizowały w tym roku podejście do finansowania zakupu mieszkań na rynku pierwotnym. Dotyczy to w szczególności lokali w budowie. Liberalizacja polega na udzielaniu kredytu na wcześniejszym etapie budowy, mniejszych wymaganiach co do formy prawnej dewelopera czy odejściu od konieczności zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Jeżeli deweloper jest na „białej” liście w banku, kredytobiorca może też otrzymać korzystniejsze warunki kredytu. Przykładowo, w DnBNord, jest lista deweloperów, dla których obowiązuje obniżona stawka ubezpieczenia pomostowego (0,75% zamiast 1,5%).
Mniej formalności, szybszy kredyt
Ostatnie decyzje łagodzące podejście do rynku pierwotnego wprowadziły mBanku i MultiBanku. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera z listy, można uzyskać kredyt już na etapie stanu zerowego. Bank nie bada sytuacji finansowej deweloperów z tej listy, a także źródeł finansowania inwestycji.
Banki, które nie mają formalnych ograniczeń dotyczących finansowania zakupu mieszkań na etapie budowy, to: PKO BP, Pekao SA, ING, BGŻ, BOŚ, Deutsche Bank, Bank Pocztowy czy Lukas Bank. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku udzielą kredytu. Decyzja uzależniona jest bowiem od oceny kondycji finansowej dewelopera, przebiegu inwestycji czy dotychczasowej działalności dewelopera.
Formalne ograniczenia mają natomiast: Raiffeisen Bank, Polbank, mBank i Multibank, Millennium, DnBNord, BZ WBK, Nordea czy Getin Noble Bank.
fot. mat. prasowe
Ograniczenia w kredytowaniu zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl