Dzisiaj odczyt indeksu NY Empire State
2010-05-17 12:52
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Od rana złoty pozostaje słabszy, na co swoje przełożenie miał wzrost awersji do ryzyka na rynkach światowych.
Notowania EURPLN utrzymują się jednak poniżej maksimum lokalnego w rejonie 4,0680, a także zniesienia 41,4% całości ostatnich spadków z okolic 4,2430. Silnym średnioterminowym wsparciem pozostaje rejon 3,9400. PLN będzie pozostawał głównie pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych.
Ten tydzień obfituje w dane z Polski. Dziś poznamy saldo na rachunku bieżącym, a w kolejnych dniach przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie oraz produkcję przemysłową.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Na EURUSD sytuacja techniczna nie budzi wątpliwości co do kierunku dalszego ruchu. Na wykresie tygodniowym mamy nowe minimum lokalne poniżej dołka z końca 2008r. Obecny obraz rynku wskazuje na kontynuacje spadków w okolice najbliższego wsparcia na poziomie 1,2120, które wyznacza 50% zniesienie FIBO całości impulsu wzrostowego z poziomu 0,8184. Tak więc ruchy korekcyjne mogą być dobrą okazją do wznawiania pozycji z godnym a obecnym trendem spadkowym na eurodolarze. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,2340, gdzie przebiega 20-okresowa średnia na wykresie godzinowym.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Podobnie do euro, również waluta brytyjska traci na wartości. GBPUSD handlowany jest na coraz niższych poziomach. Obecnie obserwujemy niewielkie odreagowanie z okolic 1,4336, czyli rejonu wsparcia w postaci projekcji 161,8% ostatniej fali wzrostowej z poziomu 1,4790 na 1,5530. Krótkoterminowa zmiana sentymentu mogłaby nastąpić po wyjściu kursu powyżej strefy oporu w rejonie 1,4640. Jutro poznamy dane na temat inflacji CPI, a w środę zostaną opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia MPC. Istotnymi czynnikami dla GBP będą również informacje dotyczące programu nowego rządu w Wielkiej Brytanii.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
W ostatnim czasie aprecjacja waluty japońskiej najbardziej widoczna jest w stosunku do euro. Od piątku JPY istotnie zyskał na wartości również do AUD czy NZD, natomiast wciąż dość wąski zakres wahań utrzymuje się w stosunku do USD, co ma związek z równoczesnym wzrostem wartości waluty amerykańskiej. Na USDJPY geometryczne wsparcie wyznacza poziomie 91,44, gdzie przebiega zniesienia 38,2% całości impulsu wzrostowego z poziomu 87,90. Najbliższy opór na poziomie 92,40 wyznacza krótkoterminowa linia trendu. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym przebiega w rejonie 92,70.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.