PKB Japonii wzrósł o 1,2%. kw./kw.
2010-05-20 12:59
© fot. mat. prasowe
Na światowych rynkach akcji nadal przeważa podaż. Dane o PKB Japonii okazały się nieco gorsze od oczekiwań. W Europie dyskutuje się na temat rozszerzenia zakazu krótkiej sprzedaży wybranych instrumentów.
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości USA - niejednoznaczne dane
Wczoraj w USA główne indeksy spadały o mniej niż 1 proc., a czwartkowa sesja w Azji również kończyła się zniżkami (NIKKEI spadł o 1,5 proc.). Przy obecnych poziomach analiza techniczna sugeruje, że większość rynków akcji znajduje się w strefie mocnego wyprzedania, zatem w perspektywie kilku najbliższych sesji można spodziewać się wzrostowego odreagowania. Główny trend wzrostowy został w ciągu ostatniego miesiąca poważnie naruszony, inicjatywę zaczynają przejmować niedźwiedzie. Dane makroekonomiczne z największych gospodarek w dalszym ciągu są w większości pozytywne, ale w ostatnich dniach nie sposób odwrócić uwagę inwestorów od problemów strefy euro.Gospodarka Japonii rosła w I kw. 2010 r. w zannualizowanym tempie 4,9 proc., a w ujęciu kwartał do kwartału o 1,2 proc. To wynik nieco gorszy od prognoz ekonomistów (odpowiednio 5,5 proc., i 1,4 proc.), lecz jego interpretacja będzie niepełna, jeśli nie uwzględnimy dynamiki cen. Japonia nadal znajduje się w cyklu deflacyjnym - w I kw. ceny spadły o ok. 3 proc., co wbrew pozorom jest bardzo poważnym problemem, ponieważ konsumenci i firmy widząc, że wszystko dookoła tanieje, wstrzymują się z zakupami licząc na korzystniejsze ceny w przyszłości. Co prawda prawie połowę wzrostu PKB wygenerował handel zagraniczny, ale w obliczu chłodzenia chińskiej gospodarki i problemów Unii Europejskiej, perspektywy na najbliższe miesiące nie napawają optymizmem.
W czwartek rano kurs euro poruszał się w okolicy 1,235 USD, czyli o ok. 2 centy powyżej lokalnego dołka, który wczoraj wyznaczył kilkuletnie minima. Szwajcarski Bank Narodowy po raz kolejny interweniował starając się wyhamować umocnienie franka - duże zlecenia kupna euro pomogły powstrzymać wyprzedaż wspólnej waluty również względem dolara.
fot. mat. prasowe
W czwartek poznamy ważne dane o produkcji przemysłowej w Polsce. W kwietniu wiele zakładów wstrzymało pracę ze względu na żałobę narodową, dlatego najprawdopodobniej produkcja rosła wolniej niż miesiąc wcześniej. Ekonomiści oczekują wzrostu o ok. 10,1 proc. r/r ( w marcu produkcja przemysłowa była o 12,3 proc. niż rok wcześniej). Na rynku walutowy także przełamany został główny trend spadkowy, dlatego wbrew opinii większości analityków należy liczyć się z dalszym osłabieniem złotego. Euro kosztowało rano 4,10 PLN, taniały natomiast dolar i frank (odpowiednio do 3,30 PLN i 2,87 PLN).
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami