eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak inwestować w przyszłość dziecka?

Jak inwestować w przyszłość dziecka?

2010-05-23 00:25

Przeczytaj także: Sposoby oszczędzania na przyszłość dziecka

fot. mat. prasowe

Porównanie zysków z inwestowania stałych kwot w lokatę oraz w fundusz inwestycyjny

Porównanie zysków z inwestowania stałych kwot w lokatę oraz w fundusz inwestycyjny

Dokonując wyboru między lokatą a funduszem inwestycyjnym, warto spojrzeć na zestawienie zysków, jakie jesteśmy w stanie dzięki nim wypracować. Poniższy wykres przedstawia porównanie średnich sum osiąganych w wyniku inwestycji w oba narzędzia dla miesięcznej kwoty przeznaczanej na ten cel w wysokości 200 PLN.

fot. mat. prasowe

Porównanie zysków osiąganych na lokacie i funduszu przez inwestowanie 200 PLN miesięcznie

Porównanie zysków osiąganych na lokacie i funduszu przez inwestowanie 200 PLN miesięcznie

Programy systematycznego oszczędzania oparte o fundusze inwestycyjne oferowane są przez większość towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI). Różnica między nimi a standardową ofertą funduszy polega na tym, że tu jesteśmy zobligowani do inwestowania określonej kwoty w równych odstępach czasu niezależnie od wahań na rynku. Decydując się na takie właśnie narzędzie, mamy dodatkowo możliwość wyboru przedmiotu inwestycji. W zależności od ryzyka, jakie jesteśmy skłonni ponieść, okresu w jakim chcemy oszczędzać oraz oczekiwanej stopy zwrotu, możemy skorzystać z funduszu inwestującego m. in. w akcje, obligacje czy instrumenty rynku pieniężnego.

Pieniądze szczęścia nie dają, ale ku niemu prowadzą

Suma, jaką rodzice wydają na zapewnienie swoim pociechom dobrego startu w dorosłość, jest znaczna i jak najbardziej namacalna. Przeciwnie jeśli chodzi o korzyści płynące z tej nietypowej inwestycji. Nie liczmy w tym względzie na wymierne profity ani zwrot ulokowanych w dziecku środków, gdyż możemy się rozczarować. Czy oznacza to, że dzieci nie dają nam żadnych korzyści, a stanowią jedynie dodatkowe obciążenie domowego budżetu? Z finansowego punktu widzenia – tak. Jak wiadomo jednak pieniądze to nie wszystko. Wartości, takich jak radość, szczęście, satysfakcja, spełnienie, miłość czy wdzięczność, nie da się przeliczyć na pieniądze, a niewątpliwie posiadanie dziecka niesie ze sobą przynajmniej część z nich. Zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa, po zaspokojeniu potrzeb podstawowych i fizjologicznych, konieczne jest zaspokojenie tych wyższych, bardziej wyrafinowanych, jak samorealizacja, bezpieczeństwo, akceptacja, uczucia. Dzieci niewątpliwie są pewną alternatywą umożliwiającą ich osiągnięcie. Dla wielu – jedyną. Pamiętajmy jednak, żeby nie dać się ponieść euforii rodzicielstwa, dostrzegając jedynie same jego „wzniosłe” aspekty. Może się bowiem okazać, że satysfakcja i zadowolenie prysną wraz ze wzrastającymi wymaganiami dorastającej pociechy. Wówczas warto dysponować solidnym zapleczem finansowym, by poziom naszych pozytywnych odczuć w krótkim czasie wrócił do normy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: