eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweFundusze emerytalne a podział majątku

Fundusze emerytalne a podział majątku

2010-05-28 00:21

Fundusze emerytalne a podział majątku

Liczba zawartych małżeństw i rozwodów 2000-2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z roku na rok wzrasta liczba rozwodów. Rekordowe zwiększenie ilości rozwiązanych małżeństw odnotowano w 2009 r. Wraz ze zwyżką formalnych rozstań nie zawsze jednak rośnie świadomość społeczna w kwestii majątku wspólnego i podziału zgromadzonych środków. Również tych zgromadzonych na koncie otwartego funduszu emerytalnego.

Przeczytaj także: Rozwód z kredytem hipotecznym w tle

Rok 2009 przyniósł wzrost statystyk rozwodowych – w porównaniu do 2008, w którym rozwiodło się ponad 65 tys. par, rok później na formalne ustanie pożycia zdecydowało się aż 71,8 tys. małżeństw. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest to wynik porównywalny z tym z 2006 r. Wówczas przestało istnieć blisko 72 tys. zalegalizowanych związków.

fot. mat. prasowe

Liczba zawartych małżeństw i rozwodów 2000-2009

Liczba zawartych małżeństw i rozwodów 2000-2009

Zwyżka rozwodów o ponad 6 tysięcy, to również wzrost liczby osób podejmujących się trudnego zadania podziału majątku wspólnego. W huśtawce emocji, jakiej wówczas doświadczamy, łatwo zapomnieć o niektórych wymiarach ekonomicznych owych podziałów:

- Załatwianie wszelkich spraw finansowych, które wciąż łączą byłych małżonków jest czasochłonne. A o wielu kwestiach byli małżonkowie po prostu nie wiedzą – mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes spółki Futuro Finance. – Jednym z takich trudnych tematów, często owianych niewiedzą, są środki gromadzone przez małżonków w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

W treści art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego odnaleźć można zapis dotyczący majątku wspólnego i osobistego każdego z małżonków. Według § 2 do majątku wspólnego należą w szczególności:

„1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków”.
Źródło: Ustawa z dn. 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1965, nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Kwoty zgromadzone na OFE stanowią zatem jeden z przedmiotów podziału majątku:

- Nawet, jeśli OFE nie zostało uwzględnione w oficjalnych dokumentach i rozliczeniach sądowych, to pieniądze te można odzyskać – aż 50% środków zgromadzonych na koncie OFE powinno doczekać się transferu na konto byłego małżonka, który na przykład znajduje się w trudnej sytuacji finansowej – wyjaśnia A. Brucko-Stępkowska. – Jest to sytuacja wyjątkowo korzystna dla kobiet, które przez długą część trwania związku nie osiągały dochodów, bo np. wychowywały dziecko. W takiej sytuacji środki zgromadzone na koncie OFE przez pracującego męża wymagają podziału i przelania połowy składek na rachunek niepracującej małżonki w otwartym funduszu.

Co ciekawe, połowa składek emerytalnych przypadnie niepracującemu małżonkowi nawet wówczas, gdy nie wniósł on żadnego udziału finansowego do ich wspólnego budżetu. Musi on jednak wcześniej wystąpić do danego funduszu, z pismem dotyczącym dokonania wypłaty transferowej. Pismo powinno także zawierać dane potwierdzające prawo tej osoby do otrzymania środków finansowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: