eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweFundusze emerytalne a podział majątku

Fundusze emerytalne a podział majątku

2010-05-28 00:21

Przeczytaj także: Rozwód z kredytem hipotecznym w tle

fot. mat. prasowe

Liczba małżeństw istniejących (w tys.)

Liczba małżeństw istniejących (w tys.)

Wyjaśnienie powyższe ma umocowanie w zapisie art. 126 Ustawy z dn. 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych: „Jeżeli małżeństwo członka otwartego funduszu uległo rozwiązaniu przez rozwód lub zostało unieważnione, środki zgromadzone na rachunku członka funduszu, przypadające byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, są przekazywane w ramach wypłaty transferowej na rachunek byłego współmałżonka w otwartym funduszu”. [Źródło: Ustawa z dn. 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. 2004, nr 159, poz. 934 z późn. zm.)]

Jak jednak zadbać o swoje prawa w sytuacji, gdy były małżonek nie chce zrzec się owych składek dobrowolnie? Sprawę można rozwiązać za pośrednictwem sądu, po dostarczeniu wypełnionego i podpisanego formularza oświadczenia członka OFE w zakresie małżeńskich stosunków majątkowych oraz umowy o sposobie podziału środków OFE. Taka umowa może mieć formę dokumentu sporządzonego i podpisanego przez byłych małżonków (wraz z dokonanym samodzielnie przez nich umownym podziałem majątku wspólnego), prawomocnego postanowienia sądu o podziale majątku wspólnego lub też prawomocnego wyroku sądowego orzekającego rozwód i dzielącego majątek wspólny.

Dokumentację sądową możemy sporządzić i złożyć samodzielnie. Jeśli jednak procedura rozwodowa stanowi dla nas sytuację wyjątkowo stresującą, możemy scedować te czynności np. na doradcę finansowego:

- Coraz większa liczba firm dokonuje zakupu pakietów Lex Care dla swoich pracowników. W ich zakresie można również odnaleźć opcję odzyskiwania składek OFE oraz porady prawne w tym zakresie – wyjaśnia A. Brucko-Stępkowska. – Pracownik uczestniczący w takim programie może więc liczyć na bezpłatną poradę oraz konkretną pomoc w czasie rozwodu.

Warto jednak pamiętać, że na pieniądze będziemy musieli poczekać nawet trzy miesiące. Zgodnie z art. 127 Ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, wypłaty transferowe dokonywane pomiędzy funduszami małżonków są przekazywane w takim właśnie terminie. Liczy się on od dnia przedstawienia funduszowi dowodu, że środki zgromadzone na rachunku członka funduszu przypadły byłemu małżonkowi.
Jeżeli chcemy uniknąć podziału środków zgromadzonych na OFE albo ich dziedziczenia przez byłego małżonka, musimy podpisać ugodę. Tylko pisemne oświadczenia o jednostronnym lub wzajemnym zrzeczeniu się praw do OFE mogą rozwiązać ten problem.
O podział składek występuje każdorazowo osoba rozwiedziona, która chce otrzymać środki z rachunku OFE współmałżonka. Przedstawia ona ubezpieczycielowi orzeczenie rozwodu. Jeśli tego nie uczyni, ubezpieczyciel nie prześle samodzielnie składek na jej konto.
Systematyczne zwyżki liczby rozwodów następowały począwszy od pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych – były to jednak wyniki rzędu ok. 40 tys. (lata 90. ubiegłego stulecia) – 49 tys. (2003 r.). Mimo gwałtownego wzrostu ilości wydawanych orzeczeń w okresie 2004-2006, kolejne lata przyniosły spadek i stopniową stabilizację liczby rozwodów. Już jednak w 2008 r. aż 73 małżeństwa (na każde 10 tys.) zostały rozwiązane na drodze sądowej. Ta intensywność była przy tym trzykrotnie wyższa w miastach (96 na 10 tys. par) niż na wsiach (37 na 10 tys. związków formalnych).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: