Najlepsze fundusze otwarte V 2010
2010-06-07 13:22
Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte IV 2010
Maj nie był udanym miesiącem dla inwestujących w akcje. Główne indeksy warszawskiej giełdy, czyli WIG i WIG20 spadły w minionym miesiącu o ponad 4%. Powodów do zadowolenia nie mieli więc także posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy polskich akcji. Przeciętna (mediana) stopa zwrotu w tej grupie w maju wyniosła -3,8%, czyli była trochę wyższa niż zmiany wspomnianych wyżej indeksów.Funduszom udało się uzyskać lepszy wynik od rynku, gdyż muszą utrzymywać część środków (najczęściej 5%-10%) w płynnych instrumentach finansowych, aby móc bez problemu sprostać potencjalnym zleceniom umarzania jednostek. Stąd przeciętne zmiany wycen jednostek w grupie funduszy akcyjnych są przeważnie niższe niż stopy zwrotu z indeksów w czasie zwyżek i lepsze od indeksów podczas spadków.
Z analizy Expandera wynika, że od wartości przeciętnych wyraźnie na korzyść odstawały w maju dwa fundusze Allianz TFI. Zarządzający najwyraźniej spodziewali się nadejścia spadków cen akcji i tak dobrali skład portfeli, aby zniżki obrócić na swoją korzyść. Trudno powiedzieć, czy była to kwestia doboru spółek do portfela, stopnia alokacji czy też użycie instrumentów pochodnych- najprawdopodobniej mieszanka tych czynników. Tak czy inaczej, zapewniło to aż dwóm funduszom Allianz TFI miejsce na podium w grupie akcji polskich, a Allianz Akcji Plus jako jedyny z grupy zanotował dodatnią stopę zwrotu i to w wysokości aż 5,2%.
Podobna sytuacja miała miejsce w grupie funduszy polskich akcji małych i średnich spółek. Tam także dominowała fundusz Allianz TFI i także jako jedyny zanotowała dodatnią stopę zwrotu. Mediana miesięcznych stóp zwrotu funduszy inwestujących w papiery mniejszych emitentów wyniosła -4,2%.
Japońska skrajność
Fundusze akcji zagranicznych, których jednostki są przeliczane na krajową walutę także, średnio rzecz biorąc, nie zachwyciły w maju. Mediana zmian wyniosła -3,3%. Co dziwne, skrajne pozycje w rankingu zajmują fundusze inwestujące w tym samym kraju- w Japonii. Skąd taka różnica? Akcje japońskie traciły w maju podobnie jak akcje na całym świecie (indeks NIKKEI 225 stracił ponad 11%, a globalny indeks MSCI All Country Word niemal 10%). Znacznemu jednak umocnieniu uległa japońska waluta. Na skutek odwrotu inwestorów od ryzykownych instrumentów finansowych, jen, waluta często uznawana za „bezpieczną przystań”, umocniła się do złotego w ubiegłym miesiącu aż o niemal 16%.
oprac. : Rafał Lerski, Marek Arent / expander