eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze fundusze otwarte V 2010

Najlepsze fundusze otwarte V 2010

2010-06-07 13:22

Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte IV 2010


Zyski w większości przyniosły z kolei fundusze obligacji zagranicznych, których jednostki są wyceniane w złotych. Najlepszy w tej grupie okazał się UniDolar Obligacje, którego wartość jednostki wzrosła w ubiegłym miesiącu aż o 13,4%. Należy również zaznaczyć, że aż 5 funduszy z tej grupy zyskało ponad 10%. Przyczyną tak dobrych wyników w dużej mierze jest oczywiście sytuacja na rynku walutowym. Złoty w największym stopniu osłabił się w stosunku do dolara i to przełożyło się na wyniki funduszy inwestujących w Ameryce.

Spadki szansą na zysk?

Największą amplitudą wahań charakteryzowały się fundusze sklasyfikowane do grupy „pozostałe”. Wartość jednostki uczestnictwa najlepszego z nich- DWS Gold- była wyższa w maju o 9,5%. W tym samym czasie cena złota wzrosła o 2,7%, ale fundusz skorzystał również na umacniającym się dolarze względem naszej rodzimej waluty. Złoto kwotowane jest w amerykańskiej walucie, dlatego też wahania dolara (w zależności od kierunku zmian) mogą przynieść dodatkowe zyski lub straty. Inwestorzy, którzy liczyli się w maju ze spadkami na warszawskiej giełdzie, mogli zarobić inwestując w Alior Short Equity.

Specyfiką tego nowoutworzonego funduszu jest możliwość zarabiania na spadkach indeksów giełdowych WIG20 i mWIG40. Strategia funduszu zakłada, że zarządzający będą utrzymywać pozycję w kontraktach terminowych, tak by otrzymać rentowność zbliżoną do odwrotności podstawowych indeksów warszawskiej giełdy. W minionym miesiącu rozczarowały wyniki funduszy Superfund (strategia A,B,C i Trend powiązany), które należą do jednych z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię hedgingową.

Dokąd zmierzamy…

Zasięg spadków zanotowanych na rynkach akcji w kwietniu i w maju doprowadził wykresy wielu indeksów do poziomów, które sugerują aby zastanowić się nad prawdopodobieństwem kontynuacji, obserwowanego do marca zeszłego roku, trendu wzrostowego. Od strony analizy technicznej nie ma jeszcze ostatecznych sygnałów zmiany trendu, a poprawa nastrojów obserwowana pod koniec maja przyniosła trochę lepszy obraz wykresów notowań.

Jednak ewentualna kontynuacja spadków w czerwcu i przebicie ostatnio zanotowanych dołków mogłoby być już uważane za zwiastun dłuższej tendencji spadkowej. Od strony analizy makroekonomicznej, nie widać jeszcze żadnych oznak świadczących o tym, że zagrożona mogłaby być kontynuacja ożywienia globalnej gospodarki. W maju inwestorzy ciągle jeszcze dyskontowali potencjalne zagrożenia a nie rzeczywiste wydarzenia, które groziłyby powrotowi recesji. Uważam jednak, że w średnim terminie lepiej obecnie kierować się sygnałami technicznymi. Jeżeli rynki akcji w najbliższych dniach nie odwrócą tendencji lecz powrócą do wyraźnych spadków, to sądzę, że warto będzie na dłuższy czas zmniejszyć udział akcji w portfelu.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: