TFI: wartość aktywów netto V 2010
2010-06-10 13:43
Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto IV 2010
Zakończona w maju seria z pewnością nie należała do najdłuższych, gdyż w latach 2001-2003 aktywa funduszy inwestycyjnych rosły przez 27 kolejnych miesięcy. Warto jednak zauważyć, że od lokalnego dołka z lutego 2009 roku do końca maja 2010 roku aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły o +52%. W ujęciu walutowym na koniec maja aktywa funduszy inwestycyjnych wyniosły 25,2 mld EUR. W skali miesiąca oznacza to spadek o -5,1%, do czego przyczynił się przede wszystkim słabnący złoty.fot. mat. prasowe
Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)
fot. mat. prasowe
Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)
Po raz kolejny duży wpływ na dynamikę aktywów miały środki przekazane do funduszy bezpiecznych. W przypadku funduszy pieniężnych i gotówkowych, do których trafiło około +400 mln złotych, dynamika aktywów wyniosła +3,6%. Nadwyżka wpłat nad wypłatami w grupie funduszy dłużnych wyniosła około +170 mln złotych, co przełożyło się na wzrost środków o +1,2%. Z uwagi na fakt, że fundusze dłużne wykazały w maju ujemną stopę zwrotu, napływ nowych środków miał kluczowy wpływ na dodatnią dynamikę aktywów. Saldo wpłat i wypłat było dodatnie także w grupie funduszy z ochrona kapitału. W jej przypadku dynamika aktywów wyniosła +2,8%. Pomimo odczuwalnych spadków nowe środki zdołały również pozyskać fundusze akcji polskich uniwersalne. Chociaż saldo sprzedaży nie było równie wysokie jak w kwietniu, to jednak w świetle majowych spadków jest sukcesem. Potwierdzają to zresztą fundusze akcji małych i średnich spółek oraz fundusze akcji zagranicznych, które zanotowały odpływ środków. Dynamika aktywów w całym segmencie funduszy akcyjnych wyniosła -4,3% i był to najgorszy wynik ze wszystkich zaprezentowanych segmentów. Na koniec miesiąca udział funduszy akcyjnych w ogólnej strukturze aktywów zmalał o -0,9 pkt proc. do 27,7%.
fot. mat. prasowe
Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)
Najwyższą dynamiką, która wyniosła +5,8%, może pochwalić się najmniejsza grupa produktów, czyli fundusze surowcowe. Nie jest to jednak efekt silnych wzrostów w tym segmencie rynku, ale przede wszystkim rezultat napływu środków do funduszy inwestujących na rynku złota.
W pozostałych segmentach rynku (sekuratyzacyjne i nieruchomości) aktywa praktycznie nie uległy zmianie.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl