Karta Visa: za 5 lat zapłacisz nią wszędzie
2010-06-10 13:24
Przeczytaj także: Pół miliona kart zbliżeniowych
Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie akceptacji kart, w tym Visa payWave, które wykorzystują technologię mikroprocesorową i standard EMV, zapewniające większą funkcjonalność i wyższe bezpieczeństwo. W ramach programu wdrażane są również rozwiązania sprzyjające rozwojowi płatności kartami w handlu hurtowym, płatności kartami za rachunki (np. opłaty za prąd, gaz, telefon) oraz e-commerce, czyli płatności za zakupy w sklepach internetowych.
Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, w programie Kartą Visa zapłacisz wszędzie banki będą mogły oferować usługę akceptacji kart bądź samodzielnie, stając się dodatkowo agentem rozliczeniowym, bądź we współpracy z którymś z aktualnie działających agentów rozliczeniowych.
Istniejąca sieć akceptacji będzie też dalej rozwijana głównie poprzez otwieranie nowych placówek firm, które już przyjmują karty oraz poprzez instalowanie najnowocześniejszych terminali o większej funkcjonalności. Dotyczy to działań nie objętych programem, choć pozostających z nim w związku, ponieważ efektem programu będzie rozpoczęcie działalności przez nowych agentów rozliczeniowych, którzy będą rozwijać sieć zarówno w ramach programu, jak i poza nim. Przewiduje się, że do końca roku do grona firm rozwijających sieć akceptacji kart w Polsce dołączy 3-4 nowych agentów.
Rozbudową polskiej sieci akceptacji kart Visa do marca br. zajmowały się: eService, Elavon, First Data Poland (Polcard), Pekao, Polbank oraz SIXPay. W marcu br. dołączył do nich Bank BPH (z którym współdziała Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności).
Po to, by ułatwić rozpoczęcie i prowadzenie działalności polegającej na obsłudze placówek handlowo-usługowych Visa Europe wybrała rekomendowanych dostawców urządzeń dla programu oraz firmę, która specjalizuje się w przetwarzaniu transakcji. Z ich oferty mogą skorzystać wszyscy uczestnicy programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Banki i agenci rozliczeniowi mogą także samodzielnie wybrać dostawcę terminali bądź samodzielnie zbudować odpowiednie kompetencje w przetwarzaniu transakcji.
„Wszyscy agenci rozliczeniowi, którzy chcą korzystać ze środków z Funduszu Rozwoju Akceptacji muszą przejść proces certyfikacji organizacji Visa Europe umożliwiający im obsługę płatności zbliżeniowych Visa payWave oraz usługi Visa cash back, a także aktywnie budować sieć akceptacji kart Visa zgodnie z wymogami Programu”- wyjaśnia Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.
Od grudnia br. wszystkie terminale instalowane w ramach programu będą umożliwiały dokonywanie błyskawicznych płatności kartami z funkcją zbliżeniową Visa payWave. Jednocześnie będzie kładziony nacisk na to, by terminale były wyposażane m.in. w oprogramowanie umożliwiające oferowanie usługi Visa cash back.
Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie jest otwarty dla wszystkich agentów rozliczeniowych, zarówno tych, którzy już działają na polskim rynku, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność.
Przeczytaj także:
Karta zbliżeniowa Visa payWave w natarciu
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
karty płatnicze, płatności kartą, Visa, karty Visa, rynek kart płatniczych, płatności kartami