eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePrywatyzacje w Polsce a zyski z debiutów

Prywatyzacje w Polsce a zyski z debiutów

2010-06-15 13:35

Prywatyzacje w Polsce a zyski z debiutów

Wykres 1. Średnie stopy zwrotu z akcji wybranych jedenastu spółek prywatyzacyjnych w okresie 250 gie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z okazji wejścia na giełdę Tauronu, jednej z największych polskich firm energetycznych z udziałem Skarbu Państwa, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA opublikował raport, w którym przeanalizował największe prywatyzacje w Polsce. Analizę oparto o jedenaście największych prywatyzacji z lat 1997-2010.

Przeczytaj także: Cena akcji PZU a kondycja giełdy

PORTFEL PRYWATYZOWANYCH SPÓŁEK

W analizie wzięto pod uwagę jedenaście największych prywatyzacji spółek Skarbu Państwa z lat 1997-2009. Hipotetyczny portfel uwzględnia akcje takich przedsiębiorstw jak: Bank Handlowy (data debiutu: 13.06.1997 r.), KGHM (10.07.1997 r.), Pekao (30.06.1998 r.), Telekomunikacja Polska (18.11.1998 r.), PKN Orlen (26.11.1999 r.), PKO BP (10.11.2004 r.), Lotos (9.06.2005 r.), PGNiG (23.09.2005 r.), LW Bogdanka (25.06.2009 r.), PGE (6.11.2009 r.) oraz PZU (12.05.2010 r.).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Średnie stopy zwrotu z akcji wybranych jedenastu spółek prywatyzacyjnych w okresie 250 gie

Wykres 1. Średnie stopy zwrotu z akcji wybranych jedenastu spółek prywatyzacyjnych w okresie 250 giełdowych sesji po debiucie

W raporcie czytamy, iż w pierwszym dniu notowań stopa zwrotu z akcji spółek prywatyzacyjnych osiągnęła poziom 17,39% (za podstawę obliczeń przyjęto cenę sprzedaży w ostatnim dniu zapisów), podczas gdy stopa zwrotu z indeksu WIG wyniosła w analogicznym okresie 0,48%. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, iż powyższą stopę zwrotu osiągnęli jedynie inwestorzy, którzy nie posiłkowali się kredytem na zakup akcji.

Szybki wzrost cen akcji w początkowych dwóch miesiącach notowań był spowodowany głównie niezaspokojonym popytem na akcje debiutujących spółek ze strony inwestorów instytucjonalnych. Po około dwóch miesiącach od debiutu widoczna była przewaga inwestorów realizujących zyski, co prowadziło do spadku wartości akcji prywatyzowanych spółek.

Rok po debiucie średni zysk z prywatyzowanych spółek Skarbu Państwa wyniósł niecałe 33,99%, przy czym amplituda wahań wynosiła ponad 20%. Najwyższą średnią stopę zwrotu (40,8%) można było zaobserwować w 161 dniu po debiucie, tj. po niecałych ośmiu miesiącach po zakupie akcji. Natomiast najniższą stopę zwrotu z inwestycji można było uzyskać w dniu debiutu oraz około dwa tygodnie po debiucie (ok. 17%), a także w okolicach czwartego miesiąca po publicznej ofercie (stopy zwrotu w przedziale 20-23%).

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Relatywna siła portfela akcji wybranych jedenastu spółek prywatyzacyjnych w stosunku do in

Wykres 2. Relatywna siła portfela akcji wybranych jedenastu spółek prywatyzacyjnych w stosunku do indeksu WIG w ciągu pierwszego roku od debiutu

DM BOŚ SA podaje, że pomiar siły względnej portfela akcji 11 opisywanych spółek prywatyzacyjnych w stosunku do całego rynku został przeprowadzony metodą RSC (Relative Strength Comparative), która pokazuje stosunek siły portfela akcji i WIG za pomocą R-Ratio, czyli relatywnych współczynników. Wyniki przedstawione na Wykresie 2 wskazują na relatywnie słabszą siłę portfela akcji spółek prywatyzacyjnych w porównaniu z całym rynkiem akcji w pierwszym roku notowań.

Relatywna słabość akcji debiutujących spółek w porównaniu z indeksem WIG w pierwszych miesiącach handlu na rynku giełdowym podyktowana była krótkoterminowym wychodzeniem z inwestycji przez inwestorów indywidualnych, którzy po ustabilizowaniu się sytuacji powracali na rynek.

Przeciętnie po pięciu miesiącach od debiutu następowała względna stabilizacja kursów akcji debiutujących spółek w porównaniu z indeksem WIG. Wykres 2 pokazuje, że dopiero po ponad dwustu sesjach debiutanci notowali chwilowo wyższe stopy zwrotu od indeksu WIG. Mielimy wtedy do czynienia z sytuacją outperform, czyli większą relatywną siłą akcji spółek prywatyzacyjnych w stosunku do całego rynku.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: