Wakacje: płacić kartą czy gotówką?
2010-06-25 10:29
Przeczytaj także: Nowe metody płatności popularniejsze
Jak się bronić przed fałszywkami?
Kartą za lody na plaży zapłacić raczej się nie da, podobnie na bazarku za owoce (wg. organizacji Visa, w ciągu 5 lat ta sytuacja może się diametralnie zmienić), ale już w spożywczaku nie powinno być problemów. Jeśli jednak gotówka nie da się zastąpić plastikiem, przede wszystkim należy zwracać uwagę na to co dostajemy w ramach reszty. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, kiedy roztargniony klient przyjmuje wulgarnie skserowane dwudziestki lub dziesiątki, które nie tylko gatunkiem papieru ale i formatem nie odpowiadają oryginałom.
Fałszerze złotówek dbają chociaż o podobieństwo falsów do oryginałów, czego nie można powiedzieć o fałszerzach dolarów. Bywało nie raz, że ci chcieli chyba zadrwić z nieświadomych niczego zwykłych zjadaczy chleba i drukowali na fałszywych setkach dolarowych np. kaczora Donalda.
Kłania się zatem podstawowa wiedza o zabezpieczeniach banknotów, choćby tylko naszych złotówek, euro i dolarów. Banknoty większości walut świata mają podobne zabezpieczenia: znak wodny, farba zmienna optycznie, specyficzny papier i druk. Warto zatem czasem poskrobać banknot paznokciem (powinien zachowywać się jak tarka), obejrzeć go pod światło (poszukać znaków wodnych i uzupełniających się pod światło elementów), pod różnym kątem (obserwując czy niektóre elementy np. nominał zmienia kolor) czy w końcu spróbować zgnieść (oryginał będzie w specyficzny sposób szeleścił).
Fals w portfelu
To rzeczywiście problem. Od razu nastawmy się, że to banknot stracony. Trzeba go zanieść na policję, ponieważ złapani na próbie „wciśnięcia” go komuś innemu możemy zostać posądzeni o celowe wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów co grozi karą więzienia nawet do 10 lat. Policja spisuje zeznania i protokół. Wydaje także pokwitowanie przyjęcia banknotu, który przesyła go do ekspertyzy. Jeśli okaże się oryginalny, równowartość zostanie zwrócona, jeśli nie, stracimy pieniądze, ale nie wolność.
Tak czy inaczej, zajęci odpoczywaniem, musimy pamiętać o bezpieczeństwie naszych pieniędzy. Gotówka może być groźna, karta także, ale jedno jest pewne – skradzionych i fałszywych pieniędzy nie odzyskamy, a skradzioną kartę możemy zablokować i tym samym uchronić przed kradzieżą pieniądze znajdujące się w banku.
1 2
oprac. : Małgorzata Alicja Dudek / Gazeta Bankowa