Dotacje UE: oferta unijna polskich banków
2010-07-05 09:54
Przeczytaj także: Mniejsze szanse start-upów na kredyty pomostowe
Kredyt pomostowy, kredyt pod dotację, eurokredyt czy kredyt europejski - różne nazwy kryją ten sam produkt skierowany do inwestorów, którzy posiadają szczere chęci pozyskania dotacji, jednak niewystarczające środki własne. Niebagatelną korzyścią uzyskania promesy kredytu pod dotacje jest potwierdzenie dla instytucji oceniającej wniosek o dofinansowanie, iż podmiot - np. przedsiębiorca - ma zabezpieczone środki finansowe na planowany projekt, który jest uzasadniony biznesowo i możliwy do realizacji przez dany podmiot.Kredyt pod dotację oferowany przez większość banków komercyjnych i spółdzielczych, może przybrać postać: kredytu pomostowego finansującego koszty kwalifikowalne projektu maksymalnie do wysokości dotacji, kredytu uzupełniającego na pokrycie pozostałej części kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych projektu
Bank dobra rada
Przedsiębiorcy najczęściej dokładnie wiedzą na co chcieliby pozyskać dofinansowanie: czy to na zakup nowych maszyn, technologii, czy po prostu na założenie firmowej strony internetowej. Jednakże w gąszczu unijnych programów pomocowych wielu się gubi. Dotacje unijne wymagają od przedsiębiorcy poniesienia kosztów realizacji inwestycji, które następnie po odpowiednim udokumentowaniu ulegają refinansowaniu. Dla wielu firm z pewnością stanowi to barierę trudną do pokonania, gdyż często nie są w stanie zapewnić sobie wymaganego przez instytucje wdrażające unijne programy operacyjne wkładu własnego. A wprowadzony system zaliczek okazuje się dla wielu firm drogą zbyt skomplikowaną. Wtedy z pomocą przyjść może bank, który oprócz kredytu finansującego koszty kwalifikowalne i niekwalifikowane projektu, merytorycznie wesprze przedsiębiorcę służąc poradą „pierwszej pomocy”.
Najczęściej banki udzielają klientom wstępnego doradztwa w zakresie aplikowania po środki unijne, zaś po bardziej wyczerpujące informacje kierują do sprawdzonych firm konsultingowych współpracujących z danym bankiem. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla tych osób, które pierwszy raz decydują się na pozyskanie unijnego dofinansowania i nie mają rozeznania w firmach doradczych.
Citi Bank Handlowy oferuje ocenę wstępnych możliwości uzyskania dotacji wraz ze wskazaniem odpowiednich programów, opracowanie dokumentacji aplikacyjnej wraz z wymaganymi załącznikami, usługi w zakresie zarządzania projektem (monitorowanie realizacji, rozliczenie projektów), bieżące doradztwo przed i w trakcie realizacji projektów. BRE Bank proponuje klientom wstępną ocenę projektu pod kątem kryteriów dostępu, w tym m.in. weryfikację wielkości przedsiębiorstwa, wstępną ocenę ryzyka kredytowego, rekomendacje dotyczące sposobu finansowania inwestycji, opracowanie struktury finansowania przedsięwzięcia przy wykorzystaniu środków z UE, weryfikację dokumentacji aplikacyjnej w celu maksymalizacji szans w pozyskaniu wsparcia ze środków unijnych oraz wsparcie w kontaktach z administracją publiczną.
Także Alior Bank proponuje wstępne doradztwo w zakresie możliwości aplikowania po środki unijne, prowadzi również akcje informacyjne dla klientów na temat terminów konkursów oraz zmian w dokumentacji. Bank Ochrony Środowiska natomiast oferuje bezpłatne konsultacje unijne z ekspertami banku dla wszystkich zainteresowanych klientów. Jak przystało na ekologiczny bank, BOŚ udziela także doradztwa ekologicznego na wsparcie projektów ekologicznych. ING Bank Śląski zapewnia pomoc w doborze odpowiedniego programu operacyjnego, doradza na każdym etapie ubiegania się o dotacje, umożliwia również udział w warsztatach i konferencjach poświęconych tematyce unijnego dofinansowania.
Również PeKao S.A., PKO B.P. oraz BRE Bank organizują szkolenia i konferencje na temat zasad aplikowania o środki UE lub rozliczania przyznanego dofinansowania. Bank PeKao S.A. oferuje dostęp przez swoją stronę internetową do bezpłatnej wyszukiwarki programów unijnych oraz newslettera zawierającego opis zmian prawnych, listę naborów wniosków, opinie, przegląd prasy etc. BRE Bank, BNP Paribas Fortis i PKO B.P. na swoich stronach internetowych w przejrzysty sposób prezentują klientom, jak bank może pomóc uzyskać dofinansowanie unijne. Bank BPH natomiast oferuje klientom weryfikacje poprawności dokumentacji aplikacyjnej oraz umożliwia wszystkim zainteresowanym udział w czatach internetowych dotyczących programów unijnych, gdzie online na pytania klientów odpowiadają zaproszeni eksperci.
oprac. : Fundusze Europejskie