eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDotacje UE: oferta unijna polskich banków

Dotacje UE: oferta unijna polskich banków

2010-07-05 09:54

Przeczytaj także: Mniejsze szanse start-upów na kredyty pomostowe


Kredyt technologiczny oferują m.in. banki: Raiffeisen Bank Polska (lider na rynku kredytów technologicznych), Alior Bank, PKO B.P., Bank Ochrony Środowiska, Millenium, Kredyt Bank, BRE Bank, ING Bank Śląski oraz Bank Polskiej Spółdzielczości. BOŚ Bank oprócz standardowego kredytu technologicznego oferuje swoim klientom także Kredyt Technologiczny PLUS, z przeznaczeniem na sfinansowanie wydatków niekwalifikowanych projektu technologicznego oraz kosztów kwalifikowanych inwestycji, które nie są objęte dofinansowaniem w formie premii technologicznej. Kredyt taki zapewnia niski poziom wkładu własnego w realizowanej inwestycji. W połączeniu ze środkami z kredytu technologicznego klienci Banku Ochrony Środowiska mogą uzyskać finansowanie sięgające nawet 90 proc. całkowitej wartości inwestycji.

Podmioty gospodarcze samodzielnie aplikują o środki z funduszy strukturalnych, ale też chętnie korzystają z inicjatywy i pomocy banku w procesie ubiegania się o unijne wsparcie. Jak wynika z badania marketingowego „Zapotrzebowanie małych i średnich przedsiębiorstw na usługi poszczególnych banków’’ przeprowadzonego przez Warszawski Instytut Bankowości i Centrum Badań Marketingowych INDICATOR w 2009 roku, przedsiębiorcy wskazują, iż na decyzje o aplikowaniu o środki unijne znaczący wpływ oprócz oceny opłacalności dofinansowania i adekwatności projektu do profilu firmy ma również aktywna rola banku.

Nadal niestety duża liczba podmiotów obawia się korzystania z dotacji ze względu na zbyt skomplikowane procedury i dokumentacje programowe, a także brak własnych pracowników, którzy mogliby zająć się pozyskiwaniem dofinansowania. Pomimo, iż banki deklarują, że kryzys gospodarczy nie wpłynął w żaden sposób na wzrost marż kredytów unijnych czy też wymagań stawianych firmom, to jednakże daje się zauważyć spadek zainteresowania przedsiębiorców kredytami pomostowymi. Przykładowo wśród średnich firm w 2008 r. z funduszy korzystało 16,1 proc. badanych, w 2009 r. natomiast liczba ta uległa zmniejszeniu do poziomu 12,8 proc.

Liderem wśród banków obsługujących małe i średnie firmy jest w dalszym ciągu PKO B.P., który jako jeden z pierwszych banków działających na rynku polskim włączył się w proces efektywnego pozyskania środków pomocowych z Unii Europejskiej. W latach poprzednich bank pozyskał ponad 2 tys. klientów z grupy MSP i udzielił kredytów unijnych na kwotę około 3 mld zł.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: