Expander: indeks koniunktury VI 2010
2010-07-02 12:32
© fot. mat. prasowe
Pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych w ostatnich tygodniach znalazło swoje odzwierciedlenie w odczycie Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) obliczanym przez firmę Expander. Według zebranych pod koniec czerwca opinii fachowców zatrudnionych w 60 instytucjach finansowych, wartość wskaźnika wyniosła 14 punktów, czyli 7 punktów mniej niż przed miesiącem.
Przeczytaj także: Expander: indeks koniunktury V 2010
Wynik ten nadal wskazuje na kontynuację ożywienia gospodarczego w Polsce w II półroczu 2010, jednak prawdopodobnie tempo wzrostu będzie wolniejsze niż wydawało się to jeszcze pod koniec maja. Z drugiej strony, czerwcowa projekcja NBP rzuca bardziej optymistyczne światło na tempo wzrostu w 2011 roku. Wynika z niej, że z 50% prawdopodobieństwem roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się w przedziale 3,3%-5,9%, wobec 1,8%-4% wg wcześniejszej projekcji z lutego 2010.Wyniki ankiety IKEF (czerwiec 2010)
Odpowiadając w ostatnich dniach czerwca na pytanie „Jak oceniasz koniunkturę gospodarczą w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy?” ankietowani mieli do wyboru 3 odpowiedzi: 1) Nastąpi poprawa, 2) Bez zmian, 3) Nastąpi pogorszenie. Z uzyskanych 100 odpowiedzi wynika, że 31% uczestników ankiety przewiduje poprawę, 52% spodziewa się niezmienionej sytuacji a 17% oczekuje pogorszenia. Stąd wartość IKEF w czerwcu wyniosła 14 punktów.
fot. mat. prasowe
Spowolnienie wzrostu niemieckiej gospodarki
Podobnie jak IKEF, ostatni odczyt wskaźnika ZEW dla niemieckiej gospodarki okazał się niższy niż miesiąc wcześniej. Niespodziewany, większy od prognoz, spadek indeksu dla największej gospodarki Eurolandu oznacza, iż ankietowani niemieccy eksperci z mniejszym optymizmem spoglądają na perspektywy wzrostu w najbliższych miesiącach naszego największego partnera handlowego.
Zagrożenia dla polskiego wzrostu
Wyniki badania Expandera wskazują na kontynuację fazy ożywienia polskiej gospodarki. Z kolei utrzymująca się na relatywnie niskim poziomie presja inflacyjna, nie powinna wpłynąć na zaostrzenie polityki pieniężnej przez NBP. Dostępne dane wskazują, że polska gospodarka znajduje się w finalnym etapie fazy ożywienia. W związku z tym, korzystnie zapowiadają się inwestycje w akcje, których ceny, pomimo zdecydowanie mniejszej dynamiki wzrostu, powinny przynieść zadawalające rezultaty w średniej perspektywie czasu. Obecna faza cyklu gospodarczego wyczerpuje potencjał ponadprzeciętnych zysków z inwestowania w obligację.
Przeczytaj także:
Expander: indeks koniunktury IX 2011
oprac. : Rafał Lerski / expander