Ile kosztuje wypłata z bankomatu?
2010-07-08 12:45
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wypłata z bankomatu za granicą: bywa drogo
Medialna wojna o bankomaty rozpoczęła się w marcu, kiedy to organizacja MasterCard zdecydowała się obniżyć opłatę typu intercharge za transakcje dokonywane jej kartami płatniczymi. Na ruch ze strony Visy trzeba było poczekać nieco dłużej, lecz ta decyzja nikogo już nie zaskoczyła – zmniejszenie opłaty przez drugiego wielkiego wydawcę kart było tylko kwestią czasu. Niższe opłaty sprawiły, że banki zyskały większe pole manewru w kwestii kształtowania prowizji za wypłatę gotówki z obcych bankomatów. Wszystko wskazywało na to, że prowizje te zostaną zniesione i to w ramach standardowych kont osobistych.Zmiany? Owszem, ale nie tak prędko…
Jeszcze w trakcie marcowej burzy wokół bankomatów jako pierwsi na wprowadzenie niższych stawek prowizyjnych zdecydowali się włodarze Banku Millennium i ING Banku Śląskiego. Mogło się wydawać, że będzie tylko lepiej, gdyż było co zmieniać. W pierwszym kwartale bieżącego roku spośród ofert dla standardowych klientów tylko trzy banki mogły się pochwalić nielimitowanym brakiem opłaty za wyciągnięcie gotówki z wszystkich bankomatów w Polsce – Alior Bank, Deutsche Bank i Bank Pocztowy. Ten ostatni, przypomina Comperia.pl, swoją obecność w „zaszczytnym” gronie zawdzięczał niestety tylko okresowej promocji, która obecnie już nie obowiązuje.
Oczekiwane zmiany zachodziły jednak dość opornie. Z analizy Comperia.pl wynika, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy na wprowadzenie do standardowej oferty bezpłatnych bankomatów w całym kraju skusiły się m.in. Allianz Bank (Pakiet Premium), Bank BPH (Sezam Direct), BZ WBK (Konto Wydajesz&Zarabiasz, Konto na Obcasach), Getin Bank (Konto Optymalne sprzedawane za pośrednictwem Open Finance), ING Bank Śląski (Konto Direct) czy Citi Handlowy (Citi One).
fot. mat. prasowe
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl