Kredyt walutowy czy złotówkowy?
2010-07-18 00:21
Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe - słaby 2012 rok
Osoby, które decydują się na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie muszą także na bieżąco śledzić tabele kursów. Czasem waluta umacnia się tylko chwilowo, ale może się zdarzyć, że wzrost jej wartości będzie długotrwały. Wtedy kredyt denominowany w obcej walucie może przestać się opłacać. W tejj sytuacji istnieje możliwość przewalutowania kredytu. Przed podjęciem takiego kroku należy jednak obliczyć wszystkie koszty takiej operacji i sprawdzić, czy będzie ona rzeczywiście opłacalna. W części banków takie działania są płatne.
Oprócz ryzyka kursowego, kolejną przeszkodą są planowane obostrzenia w ubieganiu się o kredyty walutowe. Już wkrótce ma wejść w życie Rekomendacja T zaostrzająca warunki przyznawania kredytów denominowanych w walutach obcych. Szczególnie wymóg posiadania 20% wkładu własnego budzi spore obawy. Może on znacząco ograniczyć możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny w obcej walucie, szczególnie wśród młodych kredytobiorców.
Jasne strony
Możliwości zaoszczędzenia na kredycie walutowym najprościej zilustrować na krótkim przykładzie. „Przyjmując średnie oprocentowanie kredytu w PLN na poziomie 6,4%, a kredytu w EUR 3,6% można stwierdzić, że raty wyrównają się kiedy 1 EUR = 5,22 PLN. Obecnie jest to poziom ok. 4,08 PLN. Oczywiście niebezpieczeństwem jest fakt, że kiedy będziemy chcieli kredyt spłacić szybciej przy takim kursie będziemy musieli oddać o 26% więcej od aktualnego salda zadłużenia. Jeżeli kurs wzrósłby zaraz po zaciągnięciu kredytu (co jest praktycznie niemożliwe), to zamiast 300 000 oddalibyśmy 378 000 PLN”, wyjaśnia Robert Wasilewski z Hiponet.pl.
fot. mat. prasowe
Kredyty denominowane w obcej walucie są dobrym rozwiązaniem dla osób zarabiających właśnie w tej walucie. W innym przypadku pociągają za sobą ryzyko. Można na nich stracić, ale stwarzają też szansę na spore oszczędności jeśli złoty się umocni.
Przeczytaj także:
Kredyty walutowe: duże korzyści i sporo ryzyka
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kredyty, kredyty mieszkaniowe, kredyty walutowe, kredyty złotówkowe, kredyty we frankach szwajcarskich, kredyty w euro, wybór kredytu