Udane aukcje długu: Grecja, Portugalia, Włochy i Hiszpania.
2010-07-19 12:42
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Piątek przyniósł osłabienie złotego w stosunku do głównych walut. Przyczyną były gorsze od oczekiwań dane dotyczące wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Większą zmienność obserwowaliśmy w piątek na parze EURPLN niż USDPLN, co jest znamienne w przypadku ważnych danych z Polski. Dzisiejsza, prawie czterogroszowa luka popytowa na EURPLN wynikła z nieudanych negocjacji rządu węgierskiego w sprawie przedłużenia linii kredytowej. Obecnie jednak kurs powraca do poziomów z piątkowego zamknięcia.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Kurs EURUSD odbił się w piątek od silnego oporu na poziomie 1,30. Spadki nie były jednak znaczące i kolejny test tego oporu powinniśmy zaobserwować już w dniu dzisiejszym. Przebicie byłoby silnym sygnałem do dalszych wzrostów w kierunku 1,3070. Tam znajduje się kolejny opór wynikający z zasięgu odwróconej formacji głowy z ramionami, kształtującej się od początku maja.
Odwrócenie krótkoterminowego trendu byłoby natomiast możliwe w przypadku złych informacji z krajów strefy PIIGS. Jak już się wielokrotnie przekonaliśmy, napływ takich informacji jest możliwy w każdym momencie.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Kurs funta brytyjskiego jedynie na moment wybił się dołem z trwającego od drugiego tygodnia czerwca kanału wzrostowego. Obecnie znowu porusza się w jego ograniczeniach, które w dniu dzisejszym wskazują na zakres wahań 1,5270 - 1,5600. Brak informacji fundamentalnych z Wielkiej Brytanii i jedna, praktycznie nieistotna publikacja w USA, przyczynią się do tego, że zmienność będzie prawdopodobnie dużo niższa, a testowanie któregoś ze wspomnianych poziomów nastąpi dopiero jutro.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Słabość dolara w ostatnim czasie sprowadziła parę USDJPY do poziomów najniższych od listopada 2009. Niskie wartości tej pary walutowej obserwujemy zazwyczaj w czasie kryzysu, gdy wszyscy inwestorzy uciekają do bezpiecznych aktywów japońskich. Tym razem dołek został ukształtowany w sytuacji gdy nastroje ulegaja poprawie, co wydaje się być ciekawym zjawiskiem. Coraz korzystniejsze stają się więc perspektywy dla strategii Carry Trade i w związku z tym należy brać pod uwagę możliwość odwrócenia trendu w najbliższym czasie.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.