eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek leasingu I kw. 2010

Rynek leasingu I kw. 2010

2010-07-31 00:11

Rynek leasingu I kw. 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Leasing, mimo stosunkowo krótkiej historii na polskim rynku, jest jedną z najpopularniejszych form finansowania aktywów przedsiębiorstw. Dzięki elastyczności umowy, różnorodności form oraz możliwości wykupu przedmiotu, rynek leasingu sięga kilku miliardów złotych.

Przeczytaj także: Leasing transportu ciężkiego zyskuje

Od 1997 roku przez 11 lat, na rynku leasingowym odnotowywano ciągły wzrost. Tylko w jednym przypadku na przełomie 2000-2001 nastąpił chwilowy spadek, ale szybko w kolejnych latach został odbudowany. Wartość rynku dynamicznie wzrastała do 2008 roku, kiedy to uzyskano ponad 33 miliardową wartość rynku. Niestety, w wyniku globalnego kryzysu, który również dotyczy polskich przedsiębiorców, w 2009 roku wartość ta spadła o ponad 30%. Szczególnemu pogorszeniu uległy wyniki za pierwsze kwartały poprzedniego roku, natomiast już w czwartym kwartale, słupki zaczęły powoli sunąć w górę, osiągając łączną wartość 23 mld złotych.
Spadek można wytłumaczyć sytuacją niepewności na skutek światowego kryzysu gospodarczego. Na początku zeszłego roku przedsiębiorcy nie byli w stanie przewidzieć jak kryzys będzie miał wpływ na polski rynek leasingowy. Kiedy tylko sytuacja stała się bardziej klarowna i inwestorzy odnaleźli się w nowym położeniu, wyniki zaczęły się poprawiać, choć przedsiębiorstwa wprowadziły praktykę oszczędności np. poprzez cięcia kosztów i wydłużanie terminów płatności.

I kw. 2009 a I kw. 2010

Pierwsze trzy miesiące 2010 roku zakończyły się z 2-procentową stratą w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku, osiągając łączną wartość 5,1 miliardów złotych.
Istotnej zmianie uległ segment leasingu nieruchomości, który zawsze stanowił tylko kilka procent w stosunku do łącznej wartości rynku, aczkolwiek w bieżącym roku wartość runęła niemalże o 50% w porównaniu z 2009, wypracowując 284 mln złotych, co z dotychczasowym rekordem w pierwszym kwartale 2008 roku daje spadek nawet o 65%. Odrobinę lepiej ma się segment leasingu ruchomości, gdzie wartość rynku wzrosła prawie o 200 mln, jest to jednak tylko 3% więcej niż w 2009r., dlatego też wynik ten nie wnosi istotnej poprawy łącznego rachunku.

Struktura rynku nieruchomości I kw. 2009 a I kw. 2010

Segment ten można podzielić na lokale użytkowe i budynki. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim lokale biurowe, handlowe oraz usługowe takie jak np. kancelarie, gabinety lekarskie, a nawet przychodnie. Budynki są brane w leasing przez przedsiębiorców, którzy przeznaczają je w całości na budynki handlowe (markety itp.), usługowe, biurowce, hale magazynowe i centra logistyczne, budynki użyteczności publicznych, infrastrukturalne oraz przemysłowe.

W segmencie nieruchomości zaszły wielkie zmiany. Kiedy w 2009 roku największą popularnością wśród leasingobiorców stanowiły budynki przemysłowe (85%), tak do 31. marca 2010 zainteresowanie nimi spadło o ponad 40%. Wygląda na to, że inwestorzy przerzucili się na obiekty handlowe i usługowe, których prawie w ogóle nie dostrzegali wcześniej. W stopniu nieznacznym (o 4%) wzrósł także leasing obiektów biurowych. Znikomy wydaje się być udział leasingu hoteli i obiektów rekreacyjnych, a także innych nieruchomości.

 

1 2

następna

oprac. : Magdalena Bednarz / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: